eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KDPW podsumowuje 2014 rok

KDPW podsumowuje 2014 rok

2015-01-05 16:27

Przeczytaj także: KDPW: negocjowana pożyczka papierów wartościowych już dostępna


KDPW_CCP


Unijna autoryzacja izby KDPW_CCP zgodnie z wymogami rozporządzenia EMIR
8 kwietnia 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego dokonała autoryzacji izby rozliczeniowej KDPW_CCP, potwierdzając tym samym, że spełnia ona wszystkie wymagania stawiane tego typu instytucjom przez unijne rozporządzenie EMIR. KDPW_CCP była trzecia autoryzowaną w UE izbą rozliczeniową.

KDPW_CCP dzięki autoryzacji jako centralny kontrpartner uzyskał status kwalifikowanego kontrahenta centralnego (zgodnie z definicją CRR – Capital Requirements Regulation), co oznacza niższą wagę ryzyka dla ekspozycji z tytułu transakcji rozliczanych w izbie.

Unijna autoryzacja KDPW_CCP pozwala aktualnie na centralne rozliczanie derywatów z rynku OTC denominowanych w PLN. Już teraz KDPW_CCP oferuje rozliczanie następujących instrumentów:
  • Forward Rate Agreements (FRA)
  • Interest Rate Swaps (IRS)
  • Overnight Index Swaps (OIS)
  • Basis Swaps
  • Transakcje REPO

W grudniu 2014 r. KDPW_CCP złożyła wniosek o rozszerzenie autoryzacji o kolejne instrumenty: IRS, OIS, FRA - denominowane w euro.

KDPW_CCP, dzięki autoryzacji jako centralny kontrpartner, uzyskała status kwalifikowanego kontrahenta centralnego (zgodnie z definicją CRR, czyli europejskiego rozporządzenia Capital Requirements Regulation). Dzięki temu wymogi kapitałowe dla instytucji finansowych z tytułu transakcji rozliczanych w KDPW_CCP jako kwalifikowanym CCP są o wiele bardziej atrakcyjne (2% dla CCP vs. 20-100% dla instytucji nie będących CCP).

Netting w papierach wartościowych

4 sierpnia 2014 r. izba KDPW_CCP wprowadziła mechanizm nettingu w papierach wartościowych, co w praktyce umożliwiło generowanie przez KDPW_CCP jednej instrukcji rozrachunku ze wszystkich operacji, uznających lub/i obciążających dane konto rozrachunkowe.

Wdrożenie mechanizmu kompensacji (netting) oraz agregacji (netting kierunkowy) zobowiązań i należności w papierach wartościowych oznacza zdecydowane zmniejszenie liczby instrukcji dostarczanych do rozrachunku przy jednoczesnym obniżeniu wysokości kosztów związanych z rozrachunkiem transakcji.

Wprowadzenie mechanizmu nettingu skoordynowane z funkcją automatycznego rozrachunku w częściach.

System negocjowanych pożyczek papierów wartościowych
System pożyczek papierów wartościowych inicjowanych przez Uczestników jest organizowany przez KDPW_CCP we współpracy z KDPW. Funkcjonuje od 1 października 2014 r.
Głównym zadaniem systemu jest aktywne zarządzanie ryzykiem kontrparnera i gwarantowanie transakcji przez CCP, która poprzez nowacje staje się stroną transakcji, bezpośrednio po rozrachunku transakcji otwierającej. Dotyczy transakcji zawartych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu.

Pozostałe projekty Grupy KDPW zrealizowane w 2014 r.:

  • Rozwój usług KDPW w zakresie transakcji repo (wprowadzenie usługi zarządzania zabezpieczeniami, wykonywanie przez KDPW funkcji agenta w ramach tri-party-repo, a także wprowadzenie rozrachunku otwarcia i zamknięcia repo na podstawie niezależnych instrukcji przesyłanych przez uczestników)
  • Wdrożenie zmian w obsłudze prawa poboru - automatyzacja w zakresie procesu wymiany danych z Uczestnikami
  • Uruchomienie nowego kanału komunikacji elektronicznej z Uczestnikami - webESDI

fot. mat. prasowe

Komplementarny pakiet usług Grupy KDPW

Usługą dodatkową realizowaną przez KDPW_CCC jest raportowanie KDPW_TR


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: