eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Boże Narodzenie a budżet domowy Polaków

Boże Narodzenie a budżet domowy Polaków

2014-12-14 00:59

Przeczytaj także: Grudniowe wydatki Polaków 2014


Planowane koszty świętowania Bożego Narodzenia są również zróżnicowane regionalnie. Zdecydowanie najwięcej na prezenty planują wydać mieszkańcy Polski centralnej. Deklarują oni kwotę rzędu 900 złotych, aż pięć razy wyższą od mieszkańców Polski południowo-wschodniej, którzy na ten cel przeznaczą 180 złotych. Najczęściej Polacy prezenty będą kupować w hiper - i supermarketach – tak deklaruje, co czwarty badany. Nieco mniej na zakupy wybierze się do centrów handlowych. W małych i średnich sklepach zakupy dokona co piąty ankietowany, a na bazarach/targowiskach i w Internecie – co dziesiąty.

Podczas tegorocznych świąt ankietowani deklarują wręczenie prezentów średnio czterem osobom. Ci, którzy posiadają konto w banku obdarują o jedną osobę więcej


Osoby, ubankowione zamierzają przeznaczyć na podarunki prawie 400 złotych, czyli niemal dwukrotnie więcej niż osoby nieubankowione. Mężczyźni planują wydać na prezenty o 100 złotych więcej niż kobiety – odpowiednio 390 i 290 złotych. Co dziesiąty z nas nie zamierza w ogóle kupować prezentów. Za większą część świątecznych prezentów zapłacimy gotówką (76 proc.). Zdecydowanie rzadziej płatności dokonywać będziemy kartą debetową, kartą kredytową czy przelewem internetowym. Proporcje te zmieniają się jednak zależnie od wykształcenia, średnich zarobków czy wielkość miejscowości, w której mieszkamy. Osoby z wyższym wykształceniem, w wieku do 39 lat, zamieszkujący duże miasta i posiadający wynagrodzenie wyższe od średniej krajowej to grupa najchętniej korzystająca z kart debetowych i płatności dokonywanych w Internecie.

fot. mat. prasowe

Czy zaciągnięcie kredytu na zorganizowanie Świąt to dobry pomysł?

Znakomita większość respondentów jest przeciwna organizacji Świąt przy udziale kredytu.


Podczas świątecznej gorączki zakupów powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo – co należy zrobić, gdy straci się portfel?


Pierwsze tygodnie grudnia to okres przedświątecznej gorączki zakupów. To również okres, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na utratę naszego portfela – pozostawienia go w sklepie, zagubienia czy też kradzieży. Podczas świąt najwięcej dokonywanych jest zastrzeżeń kart płatniczych. W celu łatwego zastrzegania kart Związek Banków Polskich uruchomił jednolity system, który pozwala na szybsze i bardziej efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych, nawet, jeśli jej posiadacz nie zna numeru telefonu do własnego banku. Dzwoniąc pod nr (+48) 828 828 828 można z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych zastrzec utraconą kartę.
Okres świąteczny to dla wielu Polaków czas rodzinny, a więc kojarzący się z ciepłem i bezpieczeństwem. Niestety jest to również okres kiedy nasza czujność może być osłabiona ze względu na świąteczny pośpiech. W tym czasie dochodzi do częstszych kradzieży naszych portfeli. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. W związku z tym przypominamy o jednolitym, systemie, który pozwala na szybsze i bardziej efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Numer 828 828 828 pozwala zastrzec dowolną utraconą kartę – mówi Mieczysław Groszek, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pan/i mijający rok?

Największa grupa respondentów uważa, że odchodzący rok nie była ani dobry ani zły.


Studenci i Polacy z wyższym wykształceniem najbardziej zadowoleni z 2014 roku


Połowa Polaków oceniła mijające 12 miesięcy jako przeciętne. Pozostała część ankietowanych częściej udzielała odpowiedzi pozytywnych (36 proc.) niż negatywnych (12 proc.). Do najbardziej zadowolonych grup należą studenci i absolwenci wyższych uczelni - ponad połowa z nich wskazała, że był to dobry lub bardzo dobry rok. Liczba negatywnych opinii w tej grupie nie przekracza 10 proc. Jak wynika z badania respondenci z optymizmem patrzą także na nadchodzący rok 2015 – 38 proc. z nich spodziewa się, że będzie on lepszy niż poprzedni, zaś zaledwie 7 proc. jest przeciwnego zdania. W zakresie postanowień noworocznych, podobnie jak w przypadku organizacji i planowania świąt, większość badanych – dokładnie 60 proc. – nie myśli o finansach. Wśród ankietowanych najpopularniejsze finansowe postanowienie noworoczne to regularne oszczędzanie (30 proc.), a także spłata kredytu (15 proc.).

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzone przez TNS Polska w dniach 21-26 listopada 2014 roku

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: