eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Boże Narodzenie a budżet domowy Polaków

Boże Narodzenie a budżet domowy Polaków

2014-12-14 00:59

Boże Narodzenie a budżet domowy Polaków

Polacy wolą finansować święta z własnych środków © Andy Dean - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W planowaniu wydatków związanych z organizacją Świąt Bożego Narodzenia Polacy nie są zbyt zapobiegliwi - niemal 50 procent z nas idzie raczej na żywioł, a nie myśli o tym z wyprzedzeniem. Po zakupy świąteczne udajemy się przeważnie do hiper- i supermarketów, zamierzając je sfinansować raczej z bieżącego budżetu niż przy pomocy pożyczek czy kredytów. To tylko niektóre z wniosków wyłaniających się z najnowszego badania „Świąteczne i noworoczne plany finansowe Polaków”, które TNS Polska zrealizował na zlecenie Związku Banków Polskich.

Przeczytaj także: Grudniowe wydatki Polaków 2014

W grudniu spora cześć domowych wydatków nierozerwalnie związana jest z tradycją organizacji Świąt Bożego Narodzenia. Wydatki na ten cel można wprawdzie zaplanować, ale okazuje się, że niemal połowa Polaków nie zawraca sobie tym głowy do tego stopnia, że nie potrafi nawet wymienić przybliżonej kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na ten cel. A jak dokładne wyglądają nasze przedświąteczne wydatki? Przyjrzał się temu TNS Polska, który w ostatnich dniach listopada bieżącego roku zapytał Polaków o ich grudniowe zwyczaje płatnicze. Co wynika z ich odpowiedzi? O tym poniżej.

fot. mat. prasowe

Ile zamierza Pan(i) w sumie przeznaczyć na tegoroczne święta Bożego Narodzenia (bez prezentów)

Najwięcej na organizację Świąt Bożego Narodzenia wydadzą respondenci ubankowieni.


Organizacja Świąt Bożego Narodzenia za 1/3 miesięcznej pensji


486 złotych - właśnie tyle, nie wliczając wydatków na gwiazdkowe upominki, zamierzają wydać Polacy na przygotowania związane ze Świętami. Kwota ta jest wyższa w przypadku ubankowionych respondentów (559 złotych) i niższa w przypadku nieubankowionych (315 złotych). Jeżeli doliczyć do tego prezentu to w przypadku ogółu ankietowanych do powyższej kwoty 486 złotych należy dodać jeszcze 338 złotych. Łączne wydatki na święta wyniosą zatem 824 złotych. Uwzględniając średnią krajową (wynoszącą 2840 zł netto – dane GUS za październik 2014 r.) na wydatki świąteczne, w tym na prezenty, przeciętny Polak wyda około 30 proc. miesięcznego wynagrodzenia netto.

fot. mat. prasowe

Ilu członków rodziny / przyjaciół zamierza Pan/i obdarować prezentami w te święta?

Średnio ubankowieni zamierzają obdarować prezentami 5 osób, to wynik nie odbiegający daleko od średniej dla ogółu respondentów.


Blisko połowa Polaków nie liczy dokładnie wydatków świątecznych


Z badania wynika, że niespełna połowa (45 proc.) Polaków nie dokonuje dokładnej analizy wydatków związanych z organizacją świąt. Największą wiedzę na temat wydatków świątecznych ma grupa najmniej zarabiających, charakteryzująca się dochodem rodziny nieprzekraczającym 1 500 zł netto. Aż 70 proc. z nich wie, ile pieniędzy wydadzą – średnio niewiele ponad 260 złotych w okresie świątecznym. Rodziny, których budżet domowy wynosi ponad 4000 złotych netto, planują wydatki w kwocie 550 złotych.

Z raportu wynika również, że osoby o najniższym wykształceniu (podstawowym lub gimnazjalnym) planują przeznaczyć na święta najmniej, 300 złotych, ale w grupie tej ponad połowa w ogóle nie robi analizy budżetu świątecznego. Dwa razy więcej planują wydać na organizację świąt osoby najlepiej wykształcone.
- Wciąż jest spora grupa, która nie planuje wydatków świątecznych w budżecie domowym. Bardzo istotnym wnioskiem płynącym z raportu jest fakt, że aż 70 proc. badanych rodzin z grupy najmniej zarabiających przewiduje dokładnie, jakie środki przeznaczy na święta – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Polacy wolą finansować święta z własnych środków


Jedynie co dziesiąty z badanych uważa, że zaciągnięcie kredytu na zorganizowanie świąt i zakup prezentów dla bliskich to dobry pomysł. Nieco inaczej opinie o kredycie wyglądają wśród mieszkańców miast średniej wielkości (do 200 tys. mieszkańców) – co czwarty z nich uważa, że zorganizowanie Bożego Narodzenia na kredyt to dobry pomysł. Na przeciwnym biegunie znajdują się rolnicy i mieszkańcy wsi. Jest to grupa, która niemal jednomyślnie nie chce posiłkować się kredytem. Rolnicy i mieszkańcy wsi również najdokładniej liczą wydatki związane z organizacją świąt – 66 proc. z nich ma już zaplanowany budżet. Średnio planują oni wydać w związku z tym wydarzeniem 750 złotych oraz 350 złotych na prezenty dla najbliższych. Kosztami organizacji gwiazdki najmniej interesują się natomiast studenci – aż 60 proc. z nich nie wie ile pieniędzy przeznaczy na ten cel. Ci studenci, którzy taką analizę jednak przeprowadzają nie planują wydać w na święta więcej niż 180 złotych oraz 190 złotych na prezenty.

fot. mat. prasowe

Gdzie zamierza Pan(i) kupić tegoroczne prezenty?

Po prezenty świąteczne gros Polaków uda się do hiper i supermarketów.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: