eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera XI 2014

Najlepsze lokaty bankowe wg Expandera XI 2014

2014-12-11 14:03

Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking X 2014


Jeśli nie lokata, to co?


W sytuacji tak drastycznego spadku oprocentowania lokat bankowych wiele osób poszukuje innych sposobów ulokowania swoich oszczędności. Preferowane są przede wszystkim dość bezpieczne rozwiązania, pozwalające jednak uzyskać wyższe zyski niż przynoszą lokaty. Osoby dysponujące wysokimi oszczędnościami nierzadko decydują się na zakup mieszkania na wynajem. Dzięki temu deweloperzy mogą chwalić się, że sprzedają rekordowo dużo mieszkań. Ci, którzy nie mają tak dużych środków, zaczynają interesować się obligacjami emitowanymi przez przedsiębiorstwa. Problem polega jednak na tym, że ich samodzielny zakup jest dość ryzykowny. Upadek firmy emitującej obligacje może skończyć się utratą pieniędzy. Natomiast obligacje bardzo dużych firm, które wiążą się z niskim ryzykiem, przynoszą odsetki zbliżone do tych, jakie można uzyskać na lokatach.

Lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z funduszy inwestycyjnych, które lokują powierzone im pieniądze w obligacje wielu firm. Ich zaletami są atrakcyjne zyski i dość wysoki poziom bezpieczeństwa. Gdy portfel jest dobrze zdywersyfikowany to ewentualne problemy jednej z nich nie powinny wpłynąć znacząco na wynik całej inwestycji. Trzeba jednak dodać, że polski rynek obligacji korporacyjnych jest ciągle zbyt mały, aby dokonać dobrej dywersyfikacji portfela. Lepszym rozwiązaniem wydają więc tego rodzaju fundusze, ale inwestujące choćby cześć pieniędzy za granicą.

Kolejną ciekawą alternatywą dla lokat są produkty strukturyzowane. Do ich mocnych punktów należy szansa na atrakcyjne zyski, przy ograniczeniu ryzyka inwestycji. Po upływie czasu trwania produktu, w najgorszym wypadku inwestor odzyskuje bowiem wpłacone pieniądze. Mimo tych zalet w ostatnim czasie nie cieszą się one jednak najlepszą sławą, a to za sprawą źle sprzedawanych kilka lat temu produktów na bardzo długie okresy (kilkunastu lat). Trzeba jednak dodać, że nie warto skreślać całej tej grupy produktów. W przeszłości pokazały one, że potrafią uzyskać nawet ponad 50% zysku w ciągu 3 lat i to dając bezpieczeństwo w postaci 100% gwarancji zwrotu kapitału. Warto więc zainteresować się tą grupą produktów. Decydując się na tego rodzaju inwestycję warto jednak sprawdzić jak radzą sobie produkty wcześniej sprzedawane przez daną instytucję finansową.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: