eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Przygotuj oszczędności na niskie stopy procentowe

Przygotuj oszczędności na niskie stopy procentowe

2014-09-18 12:22

Przeczytaj także: Lokaty bankowe topnieją. Gdzie są pieniądze?


Sposobem na ograniczenie ryzyka w przypadku funduszy może być inwestycja w produkt łączący możliwość inwestowania w jednostki uczestnictwa z lokatą. Bankowe pakiety łączące oba te produkty mają to do siebie, że oferują znacznie wyższe odsetki na części lokacyjnej, niż w przypadku standardowych depozytów. I tak na przykład inwestując w produkt łączący lokatę z funduszem, zamiast 2,5-3 proc. w skali roku na trzymiesięcznym depozycie, możemy zarobić nawet 7 proc. w skali roku. Ponad dwukrotnie wyższe niż aktualna średnia rynkowa odsetki to na pewno propozycja warta rozważenia. Oczywiście pod warunkiem, że rozumiemy mechanizmy rządzące rynkiem kapitałowymi i mamy świadomość ryzyka związanego z inwestowaniem. Dobra rada dla początkujących – warto zacząć od wyboru odpowiedniego funduszu, a wysokooprocentowaną lokatę potraktować jako miły prezent.

Jeśli poszukujemy szansy na wypracowanie wyższych zysków przy ograniczonym ryzyku warto zwrócić się także w kierunku produktów strukturyzowanych. Wysokość odsetek zależy od realizacji założonego scenariusza (np. wzrost notowań giełdowych spółek, indeksów, walut lub surowców) i zwykle nie może przekroczyć ona wcześniej ustalonej granicy. W zamian otrzymujemy natomiast możliwość gwarancji kapitału, która skutkuje tym, że w razie niezrealizowania założonej strategii otrzymujemy całość wpłaconych na początku środków. Na rynku można dziś znaleźć wiele produktów strukturyzowanych opartych o nieskomplikowane scenariusze, dających taką gwarancję.

O ile zysk porównywalny z bankową lokata jest w stanie nas zadowolić, to można rozważyć także zakup obligacji skarbowych. W tym przypadku na stałe oprocentowanie możemy liczyć wyłącznie inwestując oszczędności w papiery dwuletnie (aktualnie 2,6 proc. w skali roku). Pozostałe obligacje, 3-, 4- i 10-letnie, charakteryzują się już oprocentowaniem zmiennym. Ale ponieważ odsetki od dwóch ostatnich oparte są na wskaźniku inflacji, to zapewniają one realną ochronę wartości zainwestowanych środków.
Wadą papierów skarbowych są jednak stosunkowo długie terminy, co sprawia, że nie mogą cieszyć się one tak dużą popularnością, jak tradycyjne bankowe lokaty i utrata przynajmniej części odsetek przy wcześniejszym wyjściu z inwestycji. A istotną zaletą jest możliwość ich zamiany na obligacje nowej emisji – z dodatkowym dyskontem, które powiększa potencjalne zyski.

Tomasz Gomółka, ekspert Banku

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: