eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Niespłacony kredyt hipoteczny to nie problem?

Niespłacony kredyt hipoteczny to nie problem?

2014-09-01 10:57

Przeczytaj także: Złe kredyty mieszkaniowe: wspólny problem banku i dłużnika


Nigdy poniżej poziomu wody


Na zasadzie ubezpieczenia działa także holenderski program NHG. Przy zaciąganiu kredytu kupujący dom czy mieszkanie może, płacąc dodatkowe 0,85 proc. wartości pożyczki, przystąpić do ubezpieczenia. W zamian dostaje nie tylko ubezpieczenie ale także obniżkę oprocentowania w wysokości 0,3-0,6 proc. Opłatę za ubezpieczenie można także odliczyć od podatku. Gdy kredytobiorcy podwinie się noga i zechce sprzedać nieruchomość, NHG spłaci różnicę między uzyskaną ceną a wysokością zobowiązania. Uwaga: obowiązuje limit wartości domu i mieszkania – do 250 tys. euro.

W Holandii 80 proc. kredytobiorców korzysta z programu. Dzięki niemu mogą uniknąć sytuacji, w której ich nieruchomość jest mniej warta niż zadłużenie. Mówiąc obrazowo, nigdy nie znajdą się poniżej poziomu wody.

Zakaz. Po prostu zakaz


Jeszcze Hiszpania. W listopadzie ubiegłego roku rząd podjął radykalną, jak na prawicowy gabinet, decyzję. Zobowiązał się do wprowadzenia przepisów nakazujących przesunięcie o dwa lata rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego w stosunku do rodzin, których dochody nie przekraczają 1597 euro miesięcznie. Rodzina musi mieć przynajmniej jedno dziecko w wieku poniżej trzech lat (albo trójkę dzieci w dowolnym wieku) lub oboje rodziców bezrobotnych bez prawa do zasiłku.

Dodatkowo przepisy mają zwiększyć liczbę dopuszczalnych, zaległych rat do trzech. Daje także możliwość skasowania długu jeśli w piątym roku kredytobiorca spłacił 65 proc. kapitału lub w dziesiątym – 80 proc.

Połówka gratis – w Portugalii


W Portugalii osoby, które zaciągnęły kredyty i straciły pracę mogą liczyć na wsparcie rządu w zakresie spłaty rat. Jeśli pozostają bez pracy przez co najmniej trzy miesiące, państwo redukuje im wysokość raty o połowę (ale nie więcej niż 500 euro) przez dwa lata.

Wsparcie nie jest jednak darmowe. Kwotę, o którą pomniejszone były raty trzeba oddać – z odsetkami na poziomie stawki Euribor minus 0,5 proc.

A to Polska właśnie


-Od marca 2009 roku obywatele Polski nie prowadzący działalności gospodarczej mogą skorzystać z przywileju poddania się tak zwanej upadłości konsumenckiej w momencie uzasadnionych trudności w spłacie kredytu . Decyzję o tym może podjąć tylko Sąd, który szczegółowo zweryfikuje rzetelność i uczciwość obywatela, aby upewnić się czy kredyt nie został zaciągnięty z zamiarem niespłacenia. W momencie gdy przedmiotem licytacji będzie nieruchomość to z jej sprzedaży zostaną zaspokojeni wierzyciele, a dłużnik otrzyma na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy środki na wynajem mieszkania. Jednak gdy wartość zadłużenia po całym procesie licytacji majątku nie wystarczy na zaspokojenie wierzycieli sąd ustali harmonogram spłat pozostałego zadłużenia. Nie ma możliwości oddłużenia i zachowania majątku.- mówi Maciej Górka z Domiporta.pl

Pomoc opłacalna dla wielu


Dlaczego rządy decydują się na wsparcie kredytobiorców w kłopotach? Powody mogą być różne. Od politycznych przez społeczne aż po ekonomiczne.

Niektórzy ekonomiści przekonują, że pomoc w spłacie rat pozwala uniknąć zakłóceń na rynkach finansowych i stabilizuje system bankowy. Jest też korzystne z punktu widzenia popytu wewnętrznego – gospodarstwa domowe mają pieniądze na zakupy produktów i usług co nakręca gospodarkę. Jakkolwiek by nie było, dla tonących kredytobiorców rządowa pomoc to często jedyny sposób na zachowanie mieszkania lub uniknięcie bankructwa.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: