eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inwestorzy opuszczają nasz region

Inwestorzy opuszczają nasz region

2005-10-13 21:42

Inwestorzy opuszczają nasz region

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Spokojna środa na polskim rynku walutowym okazała się przysłowiową ciszą przed burzą, a wzmocnienie złotego pułapką. Już pierwsze godziny handlu w czwartek pokazały, że inwestorzy zdecydowali się zamknąć swoje pozycje w naszym regionie. Spadały indeksy giełd w Warszawie, Budapeszcie i Pradze, wyprzedaż trwała również na rynku obligacji.

Przeczytaj także: Dyskusja o euro

Na wartości traciły wszystkie waluty regionu, co może sygnalizować, że kapitał odpływa od nas na dłużej. Zachowanie inwestorów możemy tłumaczyć zarówno sytuacją globalną, jak i gorszymi informacjami, płynącymi między innymi z Polski, gdzie Platforma Obywatelska skrytykowała propozycje reform PiS-u, wyceniając je na 40mld zł. W efekcie, gdyby miało dojść do ich wdrożenia, to musiałoby się to zakończyć powiększeniem dziury budżetowej, co nie spodobało się rynkom finansowym.

Kurs EUR/PLN łatwo powrócił ponad strefę wsparcia 3,87-3,88, negując tym samym sygnał sprzedaży z początku tygodnia. W trakcie dnia na osłabienie złotego wpływała również publikacja opinii RPP, na temat przyszłorocznego budżetu.

O godzinie 15:30 kurs EUR/PLN był na poziomie 3,91 wobec 3,88 rano.

Krótkoterminowa prognoza
Jeżeli wyprzedaż na rynku akcji i obligacji się utrzyma, złoty może dalej tracić na wartości. W przypadku kursu EUR/PLN przełamanie oporu na 3,94 potwierdzi formacje podwójnego dna z zakresem wzrostów ma 4,02.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Po wczorajszej korekcie, na rynku międzynarodowym, ponownie zaczął się wzmacniać dolar. Podczas sesji azjatyckiej kurs USD/JPY wzrósł do 17-miesięcznego szczytu, co przełożyło się inne pary. Kurs EUR/USD spadł ponownie w okolice wsparcia na 1,1950. Podobnie jak wcześniej, argumentując umocnienie dolara, przede wszystkim wspomina się o zaostrzeniu polityki monetarnej przez Fed.

Przez większą cześć handlu w Europie dolar pozostawał stabilny, ponieważ inwestorzy czekali na publikacje danych o amerykańskim deficycie handlowym. Ostatecznie deficyt handlowy USA wyniósł 59 mld USD wobec 57,9 mld USD w lipcu. Był to odczyt lepszy od prognoz, które zawierały się w przedziale od 58 do 61 mld USD, przy średniej na poziomie 59,6 mld USD. Lepsze dane wywołały natychmiastowy wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz wartości dolara.
Kurs EUR/USD o godzinie 15:30 był na poziomie 1,1942.

Krótkoterminowa prognoza
Przełamanie wsparcia na 1,1950 może oznaczać dalsze spadki w okolice tegorocznego minimum. Ustanowienie nowego minimum będzie jednak zależne od tego, jakie będą jutrzejsze dane o inflacji w USA.

oprac. : Marek Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: kursy walut, rynek finansowy, rynek walutowy
Złoty w górę i w dół

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: