eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Warszawska giełda - pogłębienie przeceny

Warszawska giełda - pogłębienie przeceny

2014-08-08 17:51

Jak można było się spodziewać, piątkowy handel na giełdach przebiegał w nerwowej atmosferze. Doszło do testowania kluczowych poziomów w przypadku DAX-a i WIG20. Jedynie bykom na naszym parkiecie udało się obronić przed spadkiem poniżej 2300 punktów, ale sytuacja nadal jest daleka od rozstrzygnięcia. Nastrojami wciąż żądzą trudne do przewidzenia czynniki geopolityczne.

Przeczytaj także: Giełdy światowe - może być nerwowo

Początek piątkowej sesji na warszawskim parkiecie przyniósł pogłębienie przeceny. Indeksy największych spółek traciły na otwarciu po 0,8-0,9 proc. Nieznacznie lepiej wystartowały wskaźniki małych i średnich firm, ale wkrótce powróciły do ustalonej już od dawna tendencji. Jeszcze w trakcie pierwszej godziny WIG20 przetestował 2300 punktów. Byki wyszły z tej próby zwycięsko, ale wciąż trudno mówić od trwałym odsunięciu groźby kontynuacji przeceny. Odreagowanie porannego spadku szło opornie, a o wyjściu na plus można było jedynie pomarzyć. W najlepszym momencie skala zniżki zredukowana została do 0,5 proc. W przypadku WIG50 i WIG250 sukcesem było utrzymanie się 1 proc. poniżej czwartkowego zamknięcia.

Podobnie jak dzień wcześniej, tylko nielicznym blue chips udało się uniknąć przeceny. Po południu na plusie znajdowały się akcje Kernela, Asseco i PGE. Te pierwsze drożały o ponad 3 proc. Po 2 proc w dół szły papiery LPP i Eurocash. Spośród trzydziestki dużych firm przekraczającą 2 proc. przecenę zaliczały walory TVN, ING BSK i CCC. Odreagowanie niedawnych spadków widoczne było w przypadku papierów Cyfrowego Polsatu, Energi i Enei. Jego skala była jednak niewielka.

W gronie średniaków pozytywnie wyróżniały się jedynie rosnące po ponad 1 proc. akcje Intercars i Amrestu. Te ostatnie jednak w ciągu dnia zaliczyły roczne minimum kursu. Po około 4 proc. taniały papiery Trakcji, Agory, Eko Exportu, Elektrobudowy i Astarty. Walory prawie dwudziestu średnich spółek zniżkowały po 2-3 proc. Spośród uczestników WIG250 przecenie oparły się akcje około setki firm. W sporej części przypadków to zasługa braku transakcji lub śladowych obrotów. Papiery prawie setki spółek taniały od 2 do 7 proc. W ujęciu branżowym najgorzej radziły sobie chemia i budownictwo, których subindeksy zniżkowały po 1,5 proc.

Po porannych spadkach, przez większą część dnia straty odrabiały indeksy największych europejskich parkietów. Trudne chwile przeżywali inwestorzy z Frankfurtu, gdzie w trakcie pierwszej godziny DAX tracił ponad 1,5 proc. i znalazł się prawie 100 punktów poniżej poziomu 9000 punktów. Przez chwilę bykom udało się nawet wyprowadzić wskaźnik na niewielki plus. Końcówka notowań należała już jednak do niedźwiedzi. Nastrojów nie były w stanie poprawić indeksy amerykańskie, które w pierwszych godzinach nie mogły się zdecydować, w którą stronę podążyć.

Ostatecznie WIG20, WIG30 i WIG straciły po 0,73 proc., WIG50 spadł o 0,9 proc., a WIG250 zniżkował o 1,25 proc. Obroty wyniosły 601 mln zł.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: