eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kontrakty terminowe na ropę, gaz i złoto w DM BOŚ

Kontrakty terminowe na ropę, gaz i złoto w DM BOŚ

2005-10-04 00:19

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie inwestorów ropą, gazem oraz złotem DM BOŚ udostępnił w swojej ofercie kontrakty terminowe na powyższe towary. Za pośrednictwem biura, inwestorzy mogą kupować i sprzedawać kontrakty notowane na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku oraz CBOT w Chicago.

Przeczytaj także: Giełda towarowa: sezonowość zysków

„Zdecydowaliśmy się poszerzyć naszą ofertę w związku z niesłabnącym zainteresowaniem ropą naftową, rekordowymi cenami złota oraz ofertą prywatyzacyjną PGNiG” – mówi Michał Wojciechowski doradca Zarządu ds. Usług Internetowych.

Rynek kontraktów na ropę jest jednym z najpłynniejszych rynków towarowych świata. Duża część inwestorów uważa, że ceny ropy dotarły do poziomu, który może przynieść znaczną korektę - nawet do 55 USD za baryłkę. Kontrakty terminowe na ropę dają możliwość zagrania po krótkiej stronie rynku, czyli spekulacji na zniżkę ceny. W przypadku gdyby inwestor sprzedał jeden kontrakt po 67 USD, a cena ropy rzeczywiście spadłaby o 12 USD to jego zysk wyniesie 6000 USD, podczas gdy depozyt potrzebny do otwarcia jednej pozycji równy jest 3083 USD.

„Myślę, że kontraktami na ropę i gaz będą zainteresowani nie tylko drobni aktywni gracze. To doskonały sposób na zabezpieczanie pozycji w akcjach spółek, których wyniki są silnie powiązane z ceną towarów czyli PKN Orlen, Lotosu czy niedawnego debiutanta PGNiG. Zainteresowanie tego rodzaju ofertą wyrażały również firmy chemiczne, których zyskowność zależy od ropy – głównego składnika kosztów. Im zależy z kolei na zabezpieczeniu się przed nadmierną zwyżką "czarnego złota" - dodaje Wojciechowski.

Kupno jednego kontraktu jest równoznaczne z kupnem 500 baryłek ropy, co oznacza, że w chwili obecnej jeden kontrakt jest wart ok. 33 000 USD. Tymczasem, żeby kupić jeden kontrakt inwestor potrzebuje jedynie 3038 USD. Nie musi również przejmować się kosztami transportu czy magazynowania surowca. Zamknięcie pozycji możliwe jest od poniedziałku do piątku w godzinach sesji, czyli pomiędzy 9:00 a 20:30.

W ramach oferty udostępniania rynków zagranicznych swoim klientom, DM BOŚ wprowadził również kontrakty na złoto i srebro notowane na giełdzie Chicago Board of Trade. Tymi kontraktami szczególnie interesują się spekulanci poszukujący rynków, na których mamy do czynienia z wyraźnymi trendami. Ostatnie wybicie z blisko 10-miesięcznej konsolidacji pozwala przypuszczać, iż cena złota osiągnie 500 USD za uncję. Podobnie jak ropa naftowa, złoto jest uważane za towar na który popyt znacząco rośnie w sytuacji zwiększającej się inflacji. Wartość jednego kontraktu na złoto wynosi ok. 47 000 USD, natomiast depozyt potrzebny do otwarcia pozycji zaledwie 952 USD. Zmiana ceny uncji o 1 USD powoduje 100 USD zysku lub straty na rachunku posiadacza kontraktu.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Swap towarowy w BRE Banku
Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: