eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Gorączka złota w DM BOŚ

Gorączka złota w DM BOŚ

2005-12-13 02:48

Rynek zagranicznych kontraktów terminowych na złoto cieszy się coraz większym powodzeniem w związku z rekordowymi cenami kruszcu na rynku. Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, umożliwia swoim klientom zarówno wykorzystanie zwyżki, jak i przygotowanie się na ewentualny spadek cen.

Przeczytaj także: Kontrakty terminowe na ropę, gaz i złoto w DM BOŚ

Klienci DM BOŚ od kilku miesięcy mogą za pośrednictwem biura kupować i sprzedawać kontrakty na złoto notowane na giełdzie CBOT w Chicago. Tymi kontraktami szczególnie zainteresowani są inwestorzy poszukujący rynków, na których mamy do czynienia z wyraźnymi trendami.

„Od kilku dni otwieramy codziennie rachunki dla klientów ogarniętych "gorączką złota". Pojawiają się nawet osoby mieszkające tylko czasowo w Polsce." - powiedział Michał Wojciechowski, doradca Zarządu DM BOŚ.

Specjalnie dla klientów zainteresowanych rynkami zagranicznymi, analitycy DM BOŚ przygotowują cotygodniowe analizy dotyczące m.in. rynku złota.

"W biuletynie sprzed kilku tygodni zwracaliśmy uwagę na wybicie się złota z wielomiesięcznego trendu bocznego, które powinno zaowocować silnym wzrostem do 500 USD za uncję. Nie spodziewaliśmy się jednak, że kruszec pokona 500 USD z marszu i będzie codziennie bić kolejne rekordy." - powiedział Adam Stańczak, analityk DM BOŚ.

Złoto to jeden z niewielu towarów, którego cena w równym stopniu sterowana jest popytem konsumpcyjnym na sam kruszec, co brakiem zaufania wobec alternatywnych do złota inwestycji. Po 10-miesięcznej konsolidacji nastąpiło znaczne wybicie i umocnienie się złota. Podobnie jak ceny innych surowców, cena złota systematycznie wzrasta osiągając wartość ponad 500 USD za uncję. Obecnie wartość jednego kontraktu na złoto wynosi ok. 53 000 USD, natomiast depozyt potrzebny do otwarcia pozycji zaledwie 1215 USD. Zmiana ceny uncji o 1 USD powoduje 100 USD zysku lub straty na rachunku posiadacza kontraktu.

„Na rynku znajdującym się w gorączce spekulacyjnej trudno o trafne prognozy, ale z obecnej zwyżki zadowoleni powinni być inwestorzy, którzy mają możliwości spekulacji na złocie – zmienność służy bowiem tym, którzy grają w krótkim terminie. Obecna faza zwyżek złota wymyka się racjonalnej ocenie, ale analitycy wykresów bez trudu zauważą, iż złoto weszło w fazę przyspieszenia, której koniec trudny jest do wyznaczenia, ale zwykle oznacza ostatnią fazę zwyżki na rynku przed korektą.” – powiedział Adam Stańczak, analityk DM BOŚ.

Razem z wprowadzeniem kontraktów terminowych na złoto i srebro, DM BOŚ w ramach udostępniania rynków zagranicznych swoim klientom, umożliwił również inwestowanie
w kontrakty na ropę naftową i gaz.

DM BOŚ umożliwia inwestowanie na rynkach futures od lutego 2003 roku. Klienci biura mają możliwość spekulowania m.in. na kontraktach na indeksy S&P500, Dow Jones, Nasdaq 100, DAX, pary walutowe EUR/USD, USD/JPY, amerykańskie obligacje skarbowe. Większe lewarowanie, wyższa zmienność i płynność, możliwości wyboru instrumentów, ta sama stawka podatku co w przypadku zysków osiąganych na GPW to tylko niektóre zalety inwestowania w kontrakty zagraniczne.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: