eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › System ELIXIR ma 20 lat

System ELIXIR ma 20 lat

2014-04-18 13:20

Przeczytaj także: Kiedy zrobić przelew w Boże Narodzenie i Sylwestra?


Wprowadzenie rozliczeń elektronicznych to podstawa do budowy bankowości internetowej, mobilnej czy usług e-commerce. Można powiedzieć, że wprowadzenie systemu ELIXIR dało impuls do ich rozwoju. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadzony został system Express ELIXIR, który umożliwia rozliczenie transakcji międzybankowej w czasie liczonym w sekundach. Wygodny sposób składania zleceń przez klienta, czas realizacji oraz bezpieczeństwo transakcji to elementy podstawowe do rozwoju nowoczesnych usług bankowych.

Czesław Piasek, Dyrektor Zarządzający, Departament Bankowości Transakcyjnej, Citi Handlowy

Bardzo dobrze pamiętam z lat 90-tych rozliczenia oparte o wymianę dokumentów papierowych. Skomplikowana i kosztowana logistyka wprowadzała szereg ograniczeń procesowych dla banków, a w konsekwencji wielodniowy czas rozliczeń klientów. Właśnie wtedy Citi tworzyło usługi rozksięgowania należności. Wprowadzenie rozliczeń elektronicznych w Krajowej Izbie Rozliczeniowej z pewnością było to przełomowym wydarzeniem w rozwoju systemów płatniczych tamtego okresu.

Zmiana sposobu rozliczeń przyspieszyła przepływ kapitału i stopniowo poprawiała płynność rynku, co bez wątpienia stało się ważnym czynnikiem stabilności i bezpieczeństwa całego system bankowego. Dzięki ELIXIR banki bardzo szybko rozpoczęły prace nad nowymi usługami i weszły
w kolejny etap oferowania bankowości internetowej, a później mobilnej.

W szerszym kontekście, Polski na tle rynków Europy Centralno-Wschodniej, myślę, ze na pewno warto docenić znaczenie nowoczesnego i bezpiecznego systemu rozliczeń i nadal pracować nad lepsza, jeszcze bardziej konkurencyjna oferta. Jest to szczególnie istotne dla klientów obecnych na wielu rynkach europejskich, którzy z dużą łatwością centralizują swoje przepływy finansowe.

Zdzisław Kupczyk, p.o. Prezesa Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) powstawała wtedy, gdy rodził się Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni, którego prawnym następcą jest Bank Polskiej Spółdzielczości. Można powiedzieć, że rośliśmy razem. Dzisiaj trudno znaleźć pracowników, którzy pamiętają jak ponad 20 lat temu popołudniami szykowano worki do Bankowej Regionalnej Izby Rozliczeniowej. Dlatego bankowcy są szczęśliwi, że w 1994 roku rozpoczęła się „era” ELIXIR-u i trwa do dzisiaj.

Bankowość spółdzielczą wyróżnia jej relacyjny charakter, który kładzie nacisk na budowanie pomocnych, długotrwałych i bliskich relacji z klientami. Skrócenie cyklu rozliczeniowego oraz wyeliminowanie czynności ręcznych i tych związanych z wysyłką dokumentów papierowych - wszystko to przyczyniło się do usprawnienia obsługi bankowej w tym ważnym sektorze bankowości. Dociera on bowiem do zakamarków kraju, który jest wciąż słabo ubankowiony.

W dobie cyfryzacji liczy się oszczędność czasu. Rozwój bankowości elektronicznej wymusił jeden standard dokumentów, komunikatów elektronicznych, formatów numerów rachunków bankowych i procedur związanych ze świadczeniem usług rozliczeniowych. Te usprawnienia spowodowały, że banki spółdzielcze i Bank BPS oferują wygodne i bezpieczne sposoby regulowania płatności. A to bezpieczeństwo jest dla nas nadrzędną wartością.

Działania podejmowane przez KIR powodują, że rozliczenia bankowe w Polsce są dzisiaj jednymi z najszybszych w Europie. Więc my - największe zrzeszenie banków spółdzielczych - 362 banki i Bank BPS, czyli 64 proc. wszystkich banków spółdzielczych działających w kraju - nie wyobrażamy już sobie życia, bez ELIXIR-u, który gwarantuje bezpieczny transfer środków i informacji oraz niezawodność działania.

Przeczytaj także: Jak działa system ELIXIR? Jak działa system ELIXIR?

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: