eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Euro najtańsze od pół roku

Euro najtańsze od pół roku

2005-09-01 11:55

Euro najtańsze od pół roku

Wykres EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W czwartek - 1 września - kurs EUR/PLN przełamał wsparcie na 4,00. Ostatni raz świadkami takiego poziomu byliśmy w połowie marca 2005 r. Sytuacja ta dowodzi, jak oczekiwania na to, że przed wyborami złoty osłabnie, stają się coraz bardzie nieaktualne. Często dzieje się tak, kiedy wielu analityków/graczy ma taką samą opinię o rynku.

Przeczytaj także: Sezon wyborczy rozpoczęty - złoty słabnie

Na wartość naszej waluty duży wpływ miała decyzja RPP. Rada, obniżając stopy procentowe i utrzymując łagodne nastawienie, praktycznie zapowiedziała, że jeszcze w tym roku nastąpią kolejne (kolejna?) obniżki stóp procentowych. Dała w ten sposób hasło do kupowania obligacji, których cena powinna w oczekiwaniu na dalsze obniżki wzrastać (spadek rentowności oznacza wzrost ceny), a to z kolei wzmocniło złotego, ponieważ zagraniczni gracze, żeby kupić obligacje muszą wymienić inne waluty na złotówki.

Wykres EUR/PLN

fot. mat. prasowe

Wykres EUR/PLN

Wykres EUR/PLN


Może być i tak, że jeszcze większy wpływ ma jednak sytuacja w USA, gdzie szybko spada rentowność obligacji. Spada, ponieważ niezwykle wysoka cena ropy z pewnością z czasem osłabi gospodarkę. Sytuacja, w której długoterminowe stopy procentowe tak mocno spadają, może wręcz sygnalizować nadejście recesji. Dla funduszy hedgingowych taki układ to znów przysłowiowy raj na ziemi. Rośnie ich apetyt na ryzyko, co widać nie tylko we wzmocnieniu się polskiej waluty, ale również w zachowaniu giełd krajów rozwijających się i innych walut Europy Centralnej. Osłabia to dolara, podnosząc kurs EUR/USD, a na umocnienie wspólnej waluty złoty zawsze reaguje wzmocnieniem do głównych walut światowych. Jak na razie jesteśmy impregnowani na kryzys, który trwa w Indonezji, ale również trzeba bardzo uważać na to, co się tam dzieje. Dodatkowym elementem wzmacniającym złotego jest oferta PGNiG. Co prawda zagraniczni inwestorzy już dawno przygotowali na nią złotówki, ale jako pretekst oferta ta działa doskonale.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: euro, kursy walut, rynek finansowy, ceny ropy

Przeczytaj także

Euro poniżej 4 zł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: