eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepszy Bank Hipoteczny II poł. 2013 r.

Najlepszy Bank Hipoteczny II poł. 2013 r.

2014-02-13 12:13

Przeczytaj także: Najlepszy Bank Hipoteczny I poł. 2013 r.


  • Możliwość wcześniejszej spłaty całości kredytu – porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, po ilu latach od podpisania umowy kredytowej jest możliwa całkowita spłata kredytu bez konieczności uiszczenia dodatkowej prowizji z tego tytułu. W 10 bankach trzeba na to czekać 3 lata.
  • Uczestnictwo w programie Mieszkanie dla Młodych - 1 pkt zdobyły banki, w których już można składać wnioski o dofinansowanie: bank Pekao, Alior Bank, PKO Bank Polski i Getin Noble Bank . 0,5 pkt otrzymały banki BPS oraz BOŚ, które już podpisały stosowne umowy z BGK, ale wnioski zaczną przyjmować dopiero na przełomie marca i kwietnia.
  • Ponadto, przyznano dodatkowe punkty za atrakcyjność oferty kredytowej. Nagrodzono 5 banków oferujących aktualnie najtańsze kredyty hipoteczne (najlepszy bank - 1 pkt, drugi - 0,8 pkt itd.). Kryterium oceny była wysokość wskaźnika RRSO dla kredytu w PLN na 250 tys. zł (wartość nieruchomości 300 tys. zł, okres kredytowania 30 lat, raty równe, rynek wtórny). Pod uwagę wzięto zarówno oferty standardowe, jak i promocyjne i pakietowe. Obecnie najlepszą ofertę ma PKO Bank Polski .

Maksymalnie do zdobycia było 14 punktów. TOP10 Najlepszych Banków dla Kredytów Hipotecznych wg rankingu Comperia.pl kształtowało się następująco:

Zmiana na fotelu lidera – PKO Bank Polski Najlepszym Bankiem dla Kredytów Hipotecznych

Najlepszym Bankiem dla Kredytów Hipotecznych okazał się PKO Bank Polski. Jego ofertę wyróżnia m.in. nawet 35-letni okres spłaty, akceptowane LtV na poziomie 95 proc. czy fakt, że już przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Ponadto jest elastyczny pod względem źródeł dochodu klienta oraz możliwości czasowego zawieszenia przez niego płatności całości czy części raty. Co więcej, oferta kredytu hipotecznego w PKO Bank Polskim jest obecnie najatrakcyjniejsza na rynku pod względem cenowym.

fot. mat. prasowe

TOP10 rankingu na Najlepszy Bank dla Kredytów Hipotecznych

Porównywarka finansowa Comperia.pl wyróżniła 13 kategorii, w których oceniała banki. W każdej z nich można było zdobyć 1 punkt. Taki wynik przypadał bankowi z najatrakcyjniejszym warunkiem danego parametru. Z kolei jeśli instytucja była w danym aspekcie najsłabsza, nie otrzymywała punktów.


Podium uzupełniają Bank Millennium i Getin Noble Bank. W tych bankach także można zaciągnąć 35-letnie kredyty z tylko 5-procentowym wkładem własnym. Obie instytucje charakteryzuje także m.in. elastyczność w ocenie stażu pracy klienta.

Dopiero na czwartym miejscu uplasował się zwycięzca Rankingu na Najlepszy Bank dla Kredytów Hipotecznych sprzed pół roku, czyli mBank. Niemniej jest to instytucja, która nadal oferuje kredyty w trzech walutach obcych, a obliczona zdolność kredytowa dla modelowego klienta była tutaj bardzo wysoka (521 tys. zł). Pierwszą piątkę dopełnia BOŚ Bank.

Ranking na Najlepszy Bank dla Kredytów Hipotecznych podsumowuje oferty banków pod względem ich elastyczności czy proklienckiego podejścia. Należy jednak zauważyć, że nie ma banków idealnych – oferujących kredyty jednocześnie atrakcyjne cenowo, jak i dostępne w walutach obcych, na bardzo długi okres, z niewielkim wkładem własnym, dla klientów z niedługim stażem pracowniczym, z możliwością skorzystania z wakacji kredytowych i karencji w spłacie itp. Potwierdzają to rezultaty czołówki - na poziomie 9-10 pkt na 14 pkt możliwych do zdobycia (czyli tylko 65-70 proc.).

Warto także pamiętać, że pewna liberalność w podejściu do klienta jest na pewno entuzjastycznie przyjmowana przez konsumentów, natomiast niekoniecznie pożądana z punktu widzenia ryzyka kredytowego i Komisji Nadzoru Finansowego. Przykładowo, jeszcze pół roku temu ok. połowa banków udzielała kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości (a nawet i na 110 proc.). Dziś, w świetle rekomendacji S, to już niemożliwe, i wymagany jest minimalnie 5-procentowy wkład własny. Podobnie, sporo banków udzielało kredytów na 40 czy 50 lat, a dziś nie mogą zawierać umów na okres dłuższy niż 35 lat. W lipcu br. z rynku znikną także kredyty walutowe dla osób niezarabiających w danej walucie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: