eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inflacja w 2013 najniższa od 10 lat

Inflacja w 2013 najniższa od 10 lat

2014-01-15 20:11

Inflacja w 2013 najniższa od 10 lat

Niska inflacja © Tyler Olson - Fotolia.com

Inflacja w grudniu wyniosła 0,7 proc. w skali roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej, w listopadzie 2012 roku, inflacja rdr wyniosła 0,6 proc. W ciągu roku najbardziej wzrosły opłaty mieszkaniowe, mocno podrożała także żywność, towary i usługi związane z rekreacją i kulturą, a także napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. W całym roku 2013 inflacja względem roku poprzedniego wyniosła 0,9 proc. i była najniższa od 10 lat.

Przeczytaj także: Maj 2013: rekordowy spadek inflacji. Już tylko 0,5 procent

Jak podał GUS, wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w całym roku 2013 w stosunku do roku 2012 wyniósł 0,9 procent i był najniższy od 2003 roku (rok wcześniej, w roku 2012 inflacja względem roku 2011 wyniosła 3,7 proc.). W całym roku 2013 względem roku poprzedniego najmocniej podrożała żywność, opłaty mieszkaniowe (głównie za sprawą drastycznych wzrostów cen za wywóz śmieci, co było związane z wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Na obniżenie inflacji z kolei najwyższy wpływ miały spadki cen paliw, spadek cen odzieży i obuwia oraz opłat związanych z łącznością, co było spowodowane coraz tańszymi usługami telekomunikacyjnymi. W tej ostatniej grupie zdrożały prawie o jedną czwartą tylko usługi pocztowe. Minimalnie niższe były również ceny energii elektrycznej.

Według analityków, kolejne miesiące przyniosą wzrost inflacji, w styczniu może ona osiągnąć ok. 0,9 proc., a całym roku nie powinna przekroczyć celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej.

– W 2014 roku inflacja, jeśli nie pojawią się jakieś zewnętrzne czynniki na które nie będziemy mieli wpływu, na pewno nie przekroczy 2,5 proc., czyli będzie niższa od celu inflacyjnego. W połowie roku pewnie zbliży się do 1,5 proc., a w końcu roku nie przekroczy 2 proc. Trudno się wobec tego spodziewać szybkiej podwyżki stóp procentowych przez RPP. Jeśli ona nastąpi to dopiero w ostatnich miesiącach roku – prognozuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: