eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Podsumowanie roku 2013 na GPW

Podsumowanie roku 2013 na GPW

2014-01-08 11:57

Przeczytaj także: Podsumowanie roku 2012 na GPW


W sierpniu 2013 r. GPW podpisała umowę nabycia 30 proc. udziałów w Aquis Exchange Ltd., wielostronnej platformy obrotu z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Platforma Aquis zadebiutowała ze swoją ofertą na europejskim rynku 26 listopada 2013 r. W pierwszej fazie firma udostępniła możliwość handlu akcjami największych spółek z Wielkiej Brytanii, Francji oraz Holandii – są to podmioty wchodzące w skład FTSE 100, CAC 40 oraz AEX 25. Docelowo Aquis Exchange umożliwi obrót akcjami z 14 europejskich rynków.

- W minionym roku zdecydowanie wyszliśmy z biznesem poza granice Polski. Inwestycja w platformę Aquis to na pierwszy rzut oka prosta próba dywersyfikacji naszych usług. W rzeczywistości jest to jednak dość skomplikowany i ambitny paneuropejski projekt, mogący w nieodległej przyszłości, wraz z pozostałymi naszymi międzynarodowymi planami, przenieść GPW do wyższej ligi światowych giełd. To też przedsmak naszej nowej strategii: GPW.2020. – podkreśla Adam Maciejewski.

W tym celu warszawska giełda rozpoczęła również rozmowy mające na celu konsolidację giełd z całego regionu CEE poprzez przeprowadzenie projektu potencjalnego połączenia GPW z holdingiem CEESEG.

W pierwszej połowie 2013 roku Giełda Papierów Wartościowych zdecydowała o wprowadzeniu istotnych zmian w regulacjach rynku NewConnect oraz podjęła dodatkowe działania mające na celu podwyższenie jakości i bezpieczeństwa obrotu na tym rynku. Przeprowadzając reformę NewConnect, GPW uwzględniła liczne opinie inwestorów i innych uczestników rynku – w jej efekcie powstał m.in. NCIndex30 zrzeszający największe i najbardziej płynne spółki z tego rynku. Indeks ten cieszył się ogromną popularnością wśród inwestorów, do końca roku rosnąc o 43,9%.

fot. mat. prasowe

WIG, indeksy branżowe i indeksy narodowe

Indeksami sektorowymi o najwyższych wzrostach w 2013 roku były kolejno WIG-BUDOWNICTWO (+33,5%), WIG-MEDIA (+31,0%), WIG-INFORMATYKA (+21,9%), WIG-CHEMIA (+20,6%) oraz WIG-BANKI (+20,5%). Największe spadki odnotowały WIG-SUROWCE (-32,1%), WIG-SPOŻYWCZY (-11,4%) i WIG-PALIWA (-10,0%).


W grudniu podjęte zostały decyzje regulujące obszar tzw. spółek groszowych notowanych na Głównym Rynku GPW. Zmiany mają na celu stopniową eliminację problemu notowania spółek, których kurs w długim okresie kształtuje się poniżej określonego progu groszowości, i w efekcie mają nakłonić notowane spółki do przeprowadzenia działań zmieniających ten stan rzeczy.

Już po raz siódmy GPW ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych RESPECT. Dwadzieścia trzy spółki notowane na Głównym Rynku przeszły pozytywnie weryfikację w zakresie obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu i znalazły się w nowym portfelu indeksu. Wśród nich znalazła się także, notowana na GPW, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki akcji, kontraktów terminowych i opcji

Na rynku kontraktów terminowych GPW odnotowała wzrost średniego wolumenu na sesję o 12%, w przypadku opcji wzrost średniego sesyjnego wolumenu obrotu wyniósł 14%.


Pod koniec roku Zarząd Giełdy podjął uchwałę zmieniającą politykę dywidendową spółki. Począwszy od podziału zysku za rok obrotowy 2013, GPW będzie dążyła do wypłaty dywidendy na poziomie pomiędzy 30% a 50% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej GPW. Wcześniej podstawą wypłacanej dywidendy był zysk jednostkowy GPW. W ciągu ostatnich trzech lat Giełda wypłaciła swoim akcjonariuszom blisko 230 mln zł, co daje średnioroczną stopę dywidendy na poziomie 4,2 proc.

Druga połowa grudnia to również zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą Giełdy nowej strategii – GPW.2020.
Oddzielną, szczególnie ważną inicjatywą, jest zapoczątkowany w sierpniu ubiegłego roku projekt „Kapitalna Warszawa”. Jego celem jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku rynku kapitałowego i promocja Warszawy jako centrum kapitałowego Europy Środkowo-Wschodniej

- Budowanie Warsaw Capital City wymaga profesjonalizmu zawodowego, wyobraźni, współpracy różnych środowisk i wsparcia społecznego. Pod hasłem „Kapitalna Warszawa” chcemy zjednoczyć wszystkich zainteresowanych osiągnięciem tego celu. – powiedział Prezes GPW Adam Maciejewski.
Przeczytaj także: Rynek kapitałowy I kw. 2015 Rynek kapitałowy I kw. 2015

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: