eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie pieniędzy dla początkujących

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących

2013-10-31 11:21

Przeczytaj także: Jak zainwestować 35 mln złotych?


Nieruchomości dobrą inwestycją

Kolejnym dobrym sposobem na ulokowanie posiadanego kapitału jest zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych. Rekordowo niskie stopy procentowe sprawiają, że zaciągnięcie na ten cel kredytu jest coraz bardziej kuszące. Sprzyjają temu również atrakcyjne ceny lokali. – „Kwota minimum” w przypadku zakupu nieruchomości pod wynajem jest uzależniona od lokalizacji oraz metrażu – mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker, ZFDF. – W dużych ośrodkach miejskich ceny mogą być znacznie wyższe, jednak znalezienie najemcy będzie tam dużo łatwiejsze. Decydując się na zakup mieszkania na wynajem zacząć należy od zdefiniowania potencjalnego klienta. Inne oczekiwania będą mieli studenci, inne rodzina z dziećmi, a jeszcze inne przedstawiciele biznesu. Według najnowszych danych, średnia oczekiwana roczna rentowność netto wynajmu mieszkań wynosi ponad 4 proc, to dwa razy więcej niż średnie oprocentowanie lokat bankowych.

Jak wskazują eksperci, już samo kupno nieruchomości stanowi inwestycję. Przy niskiej cenie zakupu, w dłuższej perspektywie mamy bowiem szanse na zyski wynikające ze wzrostu wartości mieszkania. Decydując się na lokowanie kapitału w nieruchomości warto jednak pamiętać, że wynajem mieszkania wiąże się z wieloma obowiązkami. Należy między innymi zadbać o jego ciągły wynajem, który jest podstawą zyskowności. Musimy liczyć się także z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności dbania o utrzymanie odpowiedniego standardu oraz jego regularne remonty.

Dostępne alternatywy

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert inwestycji alternatywnych. Najczęściej są to dobra luksusowe takie jak sztuka, alkohole, kruszce, ale też biżuteria czy przedmioty kolekcjonerskie. – Inwestycje alternatywne są wbrew powszechnemu mniemaniu dostępne dla każdego – twierdzi Piotr Suchodolski, Wealth Solutions, ZFDF. – By zacząć swoją przygodę z tego typu produktami nie jest wymagane posiadanie dużego kapitału. Dla przykładu kwota tzw. wejścia przy inwestycjach na rynku wina to około 2500 GBP. Rekomendujemy jednak zwiększenie jej do ok. 5000 GBP, ponieważ umożliwi to zakup większej liczby skrzynek wina i budowę bardziej zdywersyfikowanego portfela. Podstawowymi zaletami tego sposobu lokowania oszczędności jest niezależność od sytuacji na rynkach finansowych, brak podatku od zysku, jak i ogromna różnorodność tego rynku.

Jak twierdzą eksperci, inwestycje alternatywne wymagają jednak specjalistycznej wiedzy – Każdy z rynków alternatywnych posiada swoją specyfikę i wymaga od inwestora pewnego doświadczenia – dodaje Piotr Suchodolski, Wealth Solutions, ZFDF. – Jeśli jednak go nie posiadamy, to zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które zajmą się budową portfela inwestycyjnego, przechowywaniem zakupionych obiektów, czy ich ubezpieczeniem. Tak zróżnicowany rynek, jakim są inwestycje alternatywne cechuje jednak wspólna cecha – długi horyzont inwestycyjny. Przykładowo przy zakupie wina czy whisky, rekomendowany czas inwestycji to minimum 5 lat. Cierpliwi mogą jednak liczyć na wysokie stopy zwrotu. Wieloletnie dane rynkowe pokazuje, że kapitał ulokowany w wino podwaja się po 5-latach.

Rynek finansowy oferuje wiele różnorodnych produktów umożliwiających pomnażanie posiadanego kapitału. Warto jednak dobrać taki, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania, zarówno pod względem bezpieczeństwa lokowania funduszy, jak i horyzontu czasowego naszej inwestycji.

fot. mat. prasowe

Plusy i minusy wybranych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych

Podstawowymi zaletami inwestycji alternatywnych jest niezależność od sytuacji na rynkach finansowych, brak podatku od zysku, jak i ogromna różnorodność tego rynku.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • centrumfinansowe.pl / 2014-03-14 08:44:19

    Bardzo ciekawy artykuł. Przy standardowych inwestycjach (konta oszczędnościowe, lokaty, akcje lub rynek forex) można zaobserwować prostą zasadę im większe ryzyko tym większa możliwość zysku. Bardzo ciekawą opcją są inwestycje alternatywne na przykład w dzieła sztuki lub nieruchomości w tym wypadku na zysk duży wpływ ma nasza wiedza, wyczucie rynku i intuicja. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Els2 / 2014-03-25 12:42:25

    Pomysłów na inwestowanie może być tyle, ile osób o tym myśli. Akcje, obligacje to najbardziej oczywiste. Ale inwestować można we wszystko sztukę, złoto, komiksy, motocykle .... Polecam lekturę artykułów na Poradnik Inwestowania, wiele inspiracji. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: