eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 07-11.10.13

Rynek walutowy 07-11.10.13

2013-10-11 18:43

Poniedziałkowa sesja (7 października) z racji niewielu figur makroekonomicznych (poznaliśmy jedynie indeks Sentix ( za październik) i PKB za drugi kwartał ze Strefy Euro, które okazały się nieco gorsze od prognoz) była uzależniona od ogólnego klimatu panującego na rynkach, a ten z racji przedłużającego się politycznego impasu w USA, nie sprzyjał wzrostom na głównej parze walutowej, pod koniec sesji jej kurs wynosił 1,3555.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 30.09-04.10.13

Dzień później poznaliśmy zamówienia z niemieckiego przemysłu, które w ujęciu miesięcznym nieoczekiwanie spadły o 0,3 proc. wobec prognozowanego wzrostu o 1,3 proc. i wartości poprzedniej -1,9 proc., natomiast główna para walutowa od piątku znajdowała się w konsolidacji w okolicach poziomu 1,3575, a około 16:00 tego dnia jej wartość wynosiła 1,3590.

W środę (9 października) sesja na głównej parze walutowej przebiegała w spadkowym tonie. Tego dnia na gruncie analizy technicznej przełamana została linia krótkoterminowego trendu wzrostowego oraz kolejne wsparcie w okolicach 1,3545. Tego dnia poznaliśmy również lepszy od prognoz odczyt z niemieckiej gospodarki dotyczący produkcji przemysłowej za sierpień, przypomnijmy w ujęciu miesięcznym wzrosła ona o 1,4 proc. wobec prognozy 1,0 proc. i wartości poprzedniej -1,1 proc., lecz nawet ten lepszy odczyt nie zdołał tego dnia zahamować spadków eurodolara. Natomiast w godzinach wieczornych pojawiły się „minutki” z ostatniego posiedzenia FOMC, które przypomnijmy zakończyło się utrzymaniem programu QE3 na niezmienionym poziomie. Dowiedzieliśmy się m.in., że większość członków jest za rozpoczęciem ograniczania skupu aktywów już w tym roku, a zakończeniem go do połowy 2014 roku.

Wczoraj główną informacją sesji był zaskakujący odczyt na temat liczby osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Odczytana wartość mocno zaskoczyła i wyniosła 374 tyś. wobec prognozy 310 tyś. i wartości poprzedniej 308 tyś. Handel na głównej parze walutowej przez większość dnia przebiegał w lekko wzrostowym tonie, lecz zadziałał opór w okolicach 1,3540 i nastąpił powrót do spadków kursu. Pod koniec sesji znajdowaliśmy się niemal na identycznym poziomie jak rano mianowicie na 1,3506.

Podczas dzisiejszej sesji (pomimo spadków w ostatnich godzinach) główna para walutowa zyskała nieco na wartości, a najważniejszym odczytem był dziś indeks Uniwersytetu Michigan za październik, który spadł do 75,2 pkt. wobec prognozy 76 pkt. i wartości poprzedniej 77,5 pkt.

Złoty nieco zyskał

Złoty w tym tygodniu nieco zyskał na wartości. Do dolara około 0,25 proc. natomiast do euro 0,26 proc., które obecnie są wyceniane na 3,0921 PLN - w przypadku waluty amerykańskiej, zaś euro na 4,1902 PLN. Trzeba również zaznaczyć, że pomimo dość nerwowego tygodnia (spowodowanego zamieszaniem w USA) nasza waluta pozostawała względnie silną walutą, a jej zmienność była raczej mała.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Michał Palenciuk / FMC Management FMC Management

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: