eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseSłownik finansowy › Abolicja podatkowa

Abolicja podatkowa

Abolicja podatkowa - ustawa, której ideą jest darowanie podatnikom pracującym poza granicami Polski zatajonych należności podatkowych. Dodatkowo ci, którzy pracowali za granicą i rozliczyli się z podatku, mogą starać się o jego zwrot.
Z ustawy abolicyjnej wprowadzonej w roku 2008 mogły skorzystać osoby, które pracowały w latach 2002–2007 w krajach, gdzie obowiązuje lub obowiązywała metoda proporcjonalnego odliczania. W dniu 9 listopada 2012 r. wprowadzono kolejną ustawę o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Mogli starać się o nią przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. nie wywiązywali się z obowiązku płacenia składek pod warunkiem, że mieli opłacone składki za swoich pracowników.

Wyróżnić można dwie metody rozliczania podatku, do których ma zastosowanie ustawa abolicyjna:

  • Metoda wyłączenia z progresją –Jeśli praca była wykonywana poza Polską przez cały rok, podatku nie trzeba płacić w ogóle, jeśli natomiast przez jakiś okres roku praca była wykonywana w Polsce, podatek należy zapłacić tylko za ten okres.
  • Metoda proporcjonalnego odliczenia – Dochód uzyskany za granicą jest przeliczany na złotówki i zostaje opodatkowany zgodnie z polskimi stawkami podatkowymi. Od obowiązkowej zapłaty podatnik odejmuje sumę zapłaconą już w obcym państwie. Podatnik płaci więc dwa podatki – jeden za granicą, drugi w Polsce (pomniejszony o ten uregulowany już poza granicami).

Więcej na ten temat: abolicja podatkowa, podatki

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: