eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty gotówkowe sprzedają się coraz lepiej

Kredyty gotówkowe sprzedają się coraz lepiej

2013-09-02 12:32

Kredyty gotówkowe sprzedają się coraz lepiej

Kredyty gotówkowe sprzedają się coraz lepiej © wojost11 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Kredyty gotówkowe sprzedają się coraz lepiej. Banki otworzyły się na klientów, a powodów do pożyczenia jest mnóstwo: komunie, wakacje, szkolne wyprawki. W spiralę zadłużenia już teraz wpaść łatwo, tymczasem jedna z najpopularniejszych przyczyna pożyczania - święta Bożego Narodzenia - dopiero przed nami.
Polacy, którzy spłacają kredyt gotówkowy najczęściej wzięli pieniądze na bieżące potrzeby (27 proc.). Aby lepiej i ładniej wyposażyć swoje lokum pieniądze w drugim kwartale tego roku pożyczył niemal co piąty rodak, który zaciągnął kredyt – wynika z badań TNS Polska. Prawie co dziesiąty zapożyczył się na pralkę lub lodówkę, tak samo na telewizor i inny sprzęt RTV. Kolejnym celem zaciągania kredytów gotówkowych był samochód (7 proc.). Niewiele mniej istotnym powodem od zakupu auta było także zorganizowanie rodzinnej imprezy – komunii czy wesela (6 proc.). I na tym jeszcze nie koniec listy. Celem kredytu konsumpcyjnego stawały się też: zakup nieruchomości, wakacje i podróże, edukacja dzieci, zakup komputera, zdrowie, założenie firmy czy rozwój biznesu.

Gdy spojrzy się na tę listę, to właściwie w każdym miesiącu pojawia się okazja do zaciągnięcie kredytu. Jeśli jednak ktoś skusił się już raz i drugi i pożyczek nie spłacił, powinien zastanowić się kilka razy zanim sięgnie po pieniądze na wyprawkę czy odnowienie dziecięcego pokoju. Chętni na kolejne pożyczki jednak są, jak wynika z badań TNS Polska 5 proc. posiadaczy kredytów gotówkowych jest obecnie zainteresowana zaciągnięciem kolejnego takiego kredytu. 3 proc. zamierza wziąć w najbliższej perspektywie kredyt ratalny, a 2 proc. kredyt mieszkaniowy.

fot. mat. prasowe

Cele kredytowe Polaków

Polacy, którzy spłacają kredyt gotówkowy najczęściej wzięli pieniądze na bieżące potrzeby (27 proc.). Aby lepiej i ładniej wyposażyć swoje lokum pieniądze w drugim kwartale tego roku pożyczył niemal co piąty rodak, który zaciągnął kredyt – wynika z badań TNS Polska.


Dynamicznie rośnie wartość kredytów na konsumpcję

Samokontrola i dyscyplina wskazane są tym bardziej, że chętnym na kredyty w tym roku znów sprzyjają banki. Wartość zadłużenia zaciągniętego w bankach i SKOK-ach na cele konsumpcyjne wzrosła w ciągu siedmiu miesięcy 2013 r. o prawie 2,2 mld zł, bardziej niż w całym 2010 r. kiedy było to niecałe 1,6 mld zł. Nie wspominając już o latach 2011 i 2012, gdy klienci bankom więcej zwracali niż od nich pożyczali, a wielkość zadłużenia malała również ze względu na sprzedaż złych długów firmom windykacyjnym.

fot. mat. prasowe

Roczny przyrost/spadek kredytów konsumpcyjnych gospodarstw domowych (mld zł)

Samokontrola i dyscyplina wskazane są tym bardziej, że chętnym na kredyty w tym roku znów sprzyjają banki. Wartość zadłużenia zaciągniętego w bankach i SKOK-ach na cele konsumpcyjne wzrosła w ciągu siedmiu miesięcy 2013 r. o prawie 2,2 mld zł, bardziej niż w całym 2010 r.


fot. mat. prasowe

Zadłużenie gospodarstw domowych na konsumpcję (mld zł)

W lipcu bieżącego roku zadłużenie konsumpcyjne Polaków przekroczyła 125 miliardów złotych.


Badania i praktyka pokazują, że jeśli ktoś już raz wziął kredyt to jego skłonność do rozwiązania kolejnego problemu pożyczonymi pieniędzmi zdecydowanie rośnie. „W razie pojawienia się potrzeby zakupu jakieś rzeczy, na którą nie miałbym pieniędzy, wziąłbym kredyt bez wahania” twierdząco ankieterom TNS Polska odpowiedziało jedynie 9 proc. ogółu ankietowanych. Jeśli jednak to samo pytanie zadać grupie osób, które już spłacały lub spłacają pożyczki, to ponownie bez większego wahania sięgnęłoby po takie rozwiązanie aż 16 proc. ankietowanych. Niemal 60 proc. ogółu badanych „Nie wyklucza wzięcia kredytu na jakiś bardzo istotny cel, ale traktuje takie rozwiązanie jako ostateczność”. Wśród ankietowanych kredytobiorców z taką opinią zgadza się 75 proc.

fot. mat. prasowe

Kto raz wziął kredyt, to w 91 proc. przypadków sięgnie po niego znowu

Badania i praktyka pokazują, że jeśli ktoś już raz wziął kredyt to jego skłonność do rozwiązania kolejnego problemu pożyczonymi pieniędzmi zdecydowanie rośnie.


Prawdziwa przepaść między osobami przed kredytem i po, pojawia się, gdy mają podpisać się pod deklaracją: „Nigdy nie wziąłbym kredytu. Wykluczam taką możliwość”, gdy wśród ogółu badanych taką opinię podziela prawie co czwarty, z osób, które już spróbowały co to kredyt, zdanie takie ma jedynie co dwudziesty.

Skąd się biorą aż takie różnice? – To efekt przełamania się i zrobienia czegoś pierwszy raz. Jeśli obsługa pierwszego kredytu się powiedzie, spodziewamy się, że spłata kolejnego również jest możliwa, nabieramy pewności siebie bo kredyt przestaje być czymś nowym i nieznanym. Potem jest już łatwiej pożyczyć kolejne pieniądze – mówi Katarzyna Sekścińska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego. – W postawach wobec kredytów widać też między innymi naszą skłonność do podejmowania zachowań ryzykownych i umiejętność odraczania zakupów w czasie, co różnicuje osoby o odmiennych postawach wobec zadłużania się – dodaje.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: