eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › W oczekiwaniu na wyniki wyborów prezydenckich w USA

W oczekiwaniu na wyniki wyborów prezydenckich w USA

2012-11-06 14:05

W oczekiwaniu na wyniki wyborów prezydenckich w USA

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wydarzeniem dzisiejszego dnia są niezaprzeczalnie wybory prezydenckie w USA. Sondaże wskazują, że zarówno Obama, jak i Romney toczą wyrównany pojedynek.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe powinny pozytywnie zareagować na ewentualne zwycięstwo Obamy, natomiast więcej nerwowości wśród inwestorów może wywołać wygrana kandydata Republikanów na prezydenta, gdyż wtedy najprawdopodobniej nowym szefem Fed zostanie osoba o zdecydowanie jastrzębich poglądach, co może w dłuższym terminie wpłynąć na odejście Rezerwy Federalnej od ultra luźnej polityki monetarnej. W cieniu wyborów pozostaną pływające dane z gospodarki.

Dzisiaj w nocy swoją decyzją zaskoczył Bank Rezerw Australii, który pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 3,25%, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał cięcie stopy referencyjnej o 25pb. Zdaniem RBA należy wstrzymać się obecnie z dalszym luzowaniem polityki monetarnej w sytuacji, gdy obserwujemy poprawę kondycji globalnej gospodarki (umiarkowane ożywienie w USA oraz stabilizację tempa wzrostu w Chinach). Dolar australijski zareagował umocnieniem w reakcji na decyzję banku. Wzrosty na AUD/USD w dniu dzisiejszym zbliżyły wspomnianą parę walutową do istotnego geometrycznego oporu w rejonie 1,0444 wynikającego ze zniesienia całości spadków z okolic 1,0626.

Po wczorajszym słabszym odczycie indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego inwestorów mogą niepokoić nieco opublikowane w dniu dzisiejszym ostateczne dane na temat indeksów PMI obrazujących aktywność w sektorze usług w Europie w październiku. Tylko w Hiszpanii i we Włoszech indeks ten był lepszy niż prognozy rynkowe, natomiast w przypadku Francji, Niemiec i całej strefy euro odczyt indeksu był niższy. Euro pozostaje od rana pod presją sprzedających. Para EURUSD jest handlowana dzisiaj poniżej poziomu 1,2800,a techniczny obraz rynku sugeruje, że należy spodziewać się dalszej deprecjacji euro względem dolara w rejon 1,2753, gdzie wsparcie wyznacza minimum z 11 września 2012. Tuż poniżej tego poziomu wsparcie na poziomie 1,2741 wyznacza zniesienie 38,2% całości wzrostów z okolic 1,2032. Istotna strefa wsparcia 1,2740-1,2750 choć na chwilę powinna zatrzymać dalsze spadki na EUR/USD.

Z kolei z Wielkiej Brytanii napłynęły słabsze dane dotyczące produkcji przemysłowej, która spadła o 1,7% w ujęciu miesięcznym oraz o 2,6% w skali roku czyli znacznie bardziej niż zakładał konsensus rynkowy. Funt pozostaje słabszy w ostatnich dniach. Z technicznego punktu widzenia o dalszych losach GBPUSD zadecyduje to, czy para ta zdoła wybronić istotne wsparcie w rejonie 1,5915, co byłoby impulsem do wygenerowania piątej fali wzrostowej w całym impulsie wzrostowym zapoczątkowanym w czerwcu tego roku.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks ISM dla sektora usług spadł w październiku do 54,2pkt. z 55,1pkt. we wrześniu.
  • AU: Decyzją RBA główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 3,25%.
  • Turcja: Agencja Fitch Ratings podwyższyła ocenę wiarygodności kredytowej Turcji do 'BBB minus' z 'BB plus' z perspektywą stabilną.
  • JP: Według wstępnych danych indeks wskaźników wyprzedzających spadł we wrześniu do 91,7pkt. z 93,2pkt. po korekcie.
  • Włochy: Indeks PMI obrazujący kondycję sektora usług wzrósł w październiku do poziomu 46pkt. z 44,5pkt.
  • FR: Indeks PMI dla sektora usług w październiku spadł do poziomu 45pkt. z 44,6pkt.
  • GE: Indeks PMI dla sektora usług spadł w październiku do poziomu 48,4pkt. z 49,7pkt.
  • E-Z: Indeks PMI obrazujący aktywność w sektorze usług w strefie euro spadł w październiku do 46pkt. z 46,1pkt. we wrześniu.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia

Główne wydarzenia dnia w ujęciu analityków Domu Maklerskiego IDMSA


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: