eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sprzedaż kredytów hipotecznych I kw. 2012

Sprzedaż kredytów hipotecznych I kw. 2012

2012-05-23 13:52

Sprzedaż kredytów hipotecznych I kw. 2012

Sprzedaż kredytów hipotecznych © Shawn Hempel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

O 12,4 proc. spadła w pierwszym kwartale 2012 r. liczba udzielonych kredytów hipotecznych. W kredytach walutowych spadek był jeszcze większy i wyniósł ponad 27 proc.

fot. Shawn Hempel - Fotolia.com

Sprzedaż kredytów hipotecznych

Sprzedaż kredytów hipotecznych I kw. 2012


W pierwszym kwartale 2012 roku działające na polskim rynku banku udzieliły 46,3 tys. kredytów hipotecznych, o 12,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – wynika z danych zebranych przez Open Finance z 19 banków. W I kw. 2011 roku udzielono 52,8 tys. kredytów.

fot. mat. prasowe

Liczba i dynamika kredytów hipotecznych ogółem udzielonych w I kw. 2012 roku

W pierwszym kwartale 2012 roku działające na polskim rynku banku udzieliły 46,3 tys. kredytów hipotecznych


W porównaniu do IV kw. 2011 roku liczba kredytów spadła o 6,7 proc., był to trzeci z rzędu kwartalny spadek pod tym względem. Poprzednio obniżka wyniosła ponad 14 proc.

Łącznie, w 12-miesięcznym okresie zakończonym w marcu 2012 roku, udzielono 215,5 tys. kredytów, czyli o prawie 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie zakończonym kwartał wcześniej. W tym ujęciu jest to czwarty z rzędu przypadek, gdy odnotowaliśmy obniżkę. Poprzednio pięciokrotnie obserwowano wzrosty. W 2009 roku spadki dwukrotnie przekraczały 10 proc., obecna sytuacja nie jest więc tak dramatyczna jak wówczas.

fot. mat. prasowe

Dynamika liczby udzielonych kredytów hipotecznych w ujęciu 12-miesięcznym

Łącznie, w 12-miesięcznym okresie zakończonym w marcu 2012 roku, udzielono 215,5 tys. kredytów


Od kilku kwartałów obserwujemy wycofywanie się banków z udzielania kredytów hipotecznych w obcych walutach. Na przełomie lata i jesieni ubiegłego roku z rynku praktycznie zniknęły kredyty we franku szwajcarskim, a z pożyczania w euro zrezygnowało kilka instytucji. Zima obfitowała w podobne działania podejmowane przez kolejne banki, a wiosną trend ten się utrzymał. W efekcie udział kredytów walutowych w rynku spadł z niemal 15 proc. w IV kw. 2011 roku do 11,5 proc. w I kw. 2012 roku. Łącznie liczba udzielonych w tym okresie kredytów w obcej walucie wyniosła 5,3 tys., podczas gdy rok wcześniej było to prawie 7,3 tys. Kredytów. Oznacza to spadek o ponad 27 proc.

W I kw. 2012 roku rynek hipotek w walutach obcych opierał się na sprzedaży w dwóch bankach, które łącznie udzieliły ok. 60 proc. wszystkich kredytów. Przy czym jeden z nich kilka miesięcy temu z kredytów w euro się wycofał i tylko siłą rozpędu (a właściwie złożonych wcześniej przez klientów wniosków) zanotował w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku taki wynik. Drugi z liderów również zwalnia tempo, w efekcie oczekujemy, że w II kw. 2012 roku spadek w kredytach walutowych wyniesie kilkadziesiąt procent, a ich udział w rynku obniży się do 6-8 proc.

fot. mat. prasowe

Liczba kredytów walutowych udzielonych w I kw. 2012 roku

Od kilku kwartałów obserwujemy wycofywanie się banków z udzielania kredytów hipotecznych w obcych walutach


Coraz mniej sprzedaje się też kredytów w ramach rządowego programu dopłat Rodzina na Swoim. O ile rok temu co czwarty kredyt hipoteczny był pożyczką preferencyjną, to teraz jest to już mniej niż 19 proc. To efekt nowelizacji ustawy, która weszła w życie pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Znacznie obniżyła ona maksymalne ceny mieszkań zakwalifikowanych do programu. Limity cen nieruchomości spadły o 43 proc. dla rynku wtórnego i o 29 proc. dla rynku pierwotnego. Jeśli chodzi o liczbę i wartość kredytów udzielonych w ramach RnS, to miniony kwartał był najgorszym od pierwszych trzech miesięcy 2010 roku. Aktualne spadki wynikają jednak nie tylko ze zmian w programie, ale i z porównywania aktualnej sprzedaży do wyników z 2011 roku, który był najlepszym w historii RnS.

fot. mat. prasowe

Liczba kredytów Rodzina na Swoim udzielonych w I kw. 2012 roku

Coraz mniej sprzedaje się też kredytów w ramach rządowego programu dopłat Rodzina na Swoim


 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.