eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zadłużenie Polaków nie przeraża

Zadłużenie Polaków nie przeraża

2012-03-30 00:16

Przeczytaj także: Długi młodych Polaków


W sytuacji zadłużenia, kontaktu z wierzycielem lub reprezentującą go firmą windykacyjną szukaliby przede wszystkim Polacy. Takie rozwiązanie wskazał co czwarty pytany (25%). W Rumunii porozumienia szukałoby 17% osób, a w Czechach 10%. „W swoich działaniach staramy się odczarowywać negatywny stereotyp związany z branżą windykacyjną. Proponujemy polubowne rozwiązania i możliwość zawarcia ugody pozwalającej na spłatę zaległosci w ratach możliwych do spłaty czyli takich dopasowanych do bieżących mozliwości finansowych zadłużonej osoby – mówi prezes KRUK S.A.

Polska, Rumunia, Czechy i... długi

Zarówno Polacy, Czesi i Rumunii funkcjonują w gospodarce rynkowej zalednie od dwudziestu paru lat. Wyniki badań pokazują, że istnieje ogromna potrzeba edukowania i uświadamiania wszystkim trzem narodom mechanizmów i przyczyn zadłużenia się. 18% Czechów i Polaków oraz 22% mieszkańców Rumunii twierdzi, że nie poszukiwałoby pomocy w sytuacji kłopotów finansowych. Jednocześnie osoby te deklarowały, że same znalazłyby najlepsze wyjście. Jednocześnie przy tym 48% mieszkańców Rumunii, 39% Czechów i 34% Polaków ocenia, że ludzie chcieliby spłacać swoje długi, ale nie wiedzą jak. „To wyzwanie zarówno dla branży finansowej, instytucji branżowych, jak i dla systemu szkolnictwa. Porównanie wyników badania przeprowadzonego na trzech rynkach pokazuje, że zarówno Polacy, Czesi, jak i mieszkańcy Rumunii potrzebują edukacji w zakresie odpowiedzialnego zadłużania się. To przyniesie korzyści zarówno samym osobom zadłużonym, ich wierzycielom, jak i całej gospodarce“ – dodaje Piotr Krupa.

Zrozumieć sytuację i rozłożyć zadłużenie na raty

Niemal na równi społeczeństwo polskie, czeskie i rumuńskie oczekuje od firm windykacyjnych rozłożenia długu na raty w wysokości możliwej do spłacenia. Taka odpowiedź była we wszystkich badanych krajach najczęściej wskazywaną wśród wybranych działań, które mogą być podjęte wobec osoby zadłużonej. W Polsce, gdzie KRUK S.A. promuje strategię pro-ugodową już od kilku lat, wybrało ją 60% osób. W Czechach było to 49%, a w Rumunii 41%. Znaczny odsetek osób oczekuje też, że firma windykacyjna zrozumie ich sytuację. W Czechach takie potrzeby wykazuje 20% osób, w Polsce 21%, a w Rumunii 35%. „Takie wyniki pokazują, że nie pomyliliśmy się w 2008 roku, gdy obserwując zmiany na rynku i w postawach osób zadłużonych podjęlismy decyzję o wdrożeniu podejścia pro-ugodowego. Strategia oparta na dążeniu do poznania i zrozumienia sytuacji zadłużonej osoby, a później na dopasowaniu najlepszego sposobu na wyjście z sytuacji jest rozwiązaniem typu win-win. Korzystają na nim wszyscy. Dzięki coraz częściej dziś wykorzystywanej ofercie ratalnej spłaty długu wierzyciel stopniowo odzyskuje należne mu środki, osoba zadłużona wychodzi na prostą, a dzięki przywróceniu pieniędzy do obrotu zyskuje cała gospodarka“ – mówi Prezes KRUK S.A.

Informacje o badaniu
Równoległe badania postaw Polaków, Czechów i Rumunów zostały przeprowadzone w styczniu i lutym 2012 r na reprezentatywnej próbie ponad 1000 osób z każdego z rynków. W badaniu udział wzięły osoby w wieku 18 – 60 lat, które decydują lub wzpółdecydują o finansach swojego gospodarstwa domowego. W badaniu wykorzystano metodę CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: