eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co zastąpi lokaty antybelkowe?

Co zastąpi lokaty antybelkowe?

2012-02-08 00:10

Co zastąpi lokaty antybelkowe?

Przeciętne oprocentowanie brutto depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z każdym dniem kurczy się lista banków oferujących depozyty z dzienną kapitalizacją. W zamian rośnie oprocentowanie tradycyjnych lokat terminowych. Lecz nie ma mowy o całkowitej rekompensacie.

Przeczytaj także: Lokaty antybelkowe przechodzą do historii

Wraz z początkiem lutego kolejne banki wycofały z oferty lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, ponieważ 31 marca przestaną one umożliwiać omijanie 19-proc. podatku. Lista instytucji, które zdecydowały się na taki krok jest długa. Na jej podstawie można by nawet przypuszczać, że pierwsza połowa lutego jest ostatecznym terminem, jaki Komisja Nadzoru Finansowego wyznaczyła bankom na uporządkowanie sprawy depozytów z kapitalizacją dzienną. Już pierwszego dnia miesiąca tzw. antybelki całkowicie zniknęły z oferty Banku BPH, Deutsche Banku, Eurobanku oraz Raiffeisen Banku. W kolejnych dniach na podobny krok zdecydował się Getin Bank oraz Kredyt Bank. Zmiany w ostatnim czasie nie ominęły również Banku Millennium i Santander Consumer Banku. Natomiast na 9 lutego wycofanie lokat antypodatkowych zapowiada Idea Bank.

fot. mat. prasowe

Przeciętne oprocentowanie brutto depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł

Przeciętna stawka 3-miesięcznych depozytów wynosi 4,68 proc. brutto rocznie


Instytucje finansowe wycofując depozyty z dzienną kapitalizacją jednocześnie podnoszą odsetki od tradycyjnych lokat, w których kapitalizacja odbywa się na koniec okresu deponowania środków. Zmiany te jednak nie są w stanie zrekompensować zniknięcia antypodatkowych depozytów, wskutek czego mocno spada przeciętne oprocentowanie lokat – szczególnie krótko- i średnioterminowych. Przeciętna stawka 3-miesięcznych depozytów wynosi 4,68 proc. brutto w skali roku wobec 5,07 proc. przed miesiącem. Średnie oprocentowanie lokat i polisolokat półrocznych wynosi 5,03 proc. (minus 0,14 pkt proc. m/m), a stawki depozytów rocznych i dwuletnich pozostały niemal bez zmian. Wynoszą one odpowiednio 5,15 proc. i 4,68 proc. brutto w skali roku.

fot. mat. prasowe

Najwyżej oprocentowane (stawki brutto) depozyty 1-, 3- i 6-miesięczne dla salda 5 tys. zł

Jednomiesięczna lokata w VW Banku daje zarobić 5,51 proc. netto



Klienci, którzy chcą wykorzystać ostatnie chwile oszczędzania bez podatku powinni wybrać krótkoterminowy depozyt, który kończy się przed 31 marca br., lub skorzystać z oferty gwarantującej wysokość odsetek niezależnie od zmian w ordynacji podatkowej. Rozwiązaniem może być więc na przykład założenie jednomiesięcznej lokaty w VW Banku, która daje zarobić 5,51 proc. netto (tyle co 6,8 proc. na tradycyjnym depozycie) lub wybranie oferty FM Banku, Idea Banku lub Meritum Banku. Te trzy instytucje wciąż proponują lokaty, w których klient ma zagwarantowaną wysokość zysku na poziomie 5,5 – 6,5 proc. netto w skali roku (w przypadku Idea Banku oferta przestanie obowiązywać 9 lutego br.).

fot. mat. prasowe

Najwyżej oprocentowane (stawki brutto) depozyty 12- i 24-miesięczne dla salda 5 tys. zł

Interesujące oprocentowanie lokat rocznych proponuje FM Bank


 

1 2

następna

oprac. : Michał Sadrak / Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: