eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty strukturyzowane II kw. 2011

Lokaty strukturyzowane II kw. 2011

2011-07-21 12:02

Lokaty strukturyzowane II kw. 2011

Analiza wyników produktów ustrukturyzowanych zakończonych w pierwszym półroczu 2011 roku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nieopodatkowane 30 proc. w skali roku można było zarobić na najlepszym produkcie strukturyzowanym zakończonym w pierwszym półroczu 2011 roku. To najwyższy wynik struktury na polskim rynku od 2007 roku.

Przeczytaj także: Lokaty strukturyzowane II 2011

Z 213 struktur, które udało się zebrać w raporcie z wynikami za pierwsze półrocze 2011 roku, zysk przyniosło 140 (czyli średnio dwie z trzech). Historycznie jest to bardzo dobry wynik. W 2010 roku sukcesem zakończyła się co druga z zapadających inwestycji. Wzrósł odsetek produktów z zyskiem co najmniej 5-proc. (z 28 do 40 proc.), co najmniej 10-proc. (z 17 do 24 proc.) i 15-proc. lub wyższym (z 7 do 9 proc.). Dużo wyższa jest także średnia stopa zwrotu. W poprzednich raportach nie przekraczała 3,5-4 proc., teraz wyniosła prawie 4,9 proc. w skali roku.

Sześć najlepszych struktur pierwszego półrocza powiązanych było ze spółkami z indeksu WIG20, w najlepszych piętnastu było takich dziewięć. Pozostałe sześć oparto na notowaniach surowców. Wszystkie najlepsze produkty trwały od półtora roku do trzech lat. Nie oznacza to jednak, że takie właśnie struktury są najlepsze i tylko w takie należy inwestować. Pamiętajmy, że w strukturach kluczowy jest timing. W/w inwestycje trafiły w okres wzrostów na danych rynkach, więc przynosiły zysk. Nie znaczy to jednak, że taka hossa trwać będzie następnych kilka lat. Kluczem do sukcesu jest wybranie takiego scenariusza, który ma największą szansę na realizację.

fot. mat. prasowe

Analiza wyników produktów ustrukturyzowanych zakończonych w pierwszym półroczu 2011 roku

Analiza wyników produktów ustrukturyzowanych zakończonych w pierwszym półroczu 2011 roku


I takie właśnie były giełdowe i surowcowe produkty kilka lat temu. Kto zainwestował w pierwszą edycję przygotowanego przez Noble Bank Szybkiego Kursu na Zysk, po dwóch latach otrzymał nieopodatkowany zysk w wysokości 60,07 proc. (ponad 30 proc. rocznie), który można porównać z opodatkowanym 74,16 proc. (ponad 37 proc. rocznie). Kolejne edycje tej samej struktury także przynosiły imponujące wyniki z przedziału 16-25 proc. w skali roku.

Wygenerowanie takich zysków było możliwe dzięki ograniczeniu ochrony kapitału. Szybkie Kursy na Zysk chroniły 80 proc. zainwestowanych środków. To znaczy, że gdyby zakładany scenariusz (wzrost indeksu WIG20) się nie zrealizował, klienci straciliby 20 proc. Podobnie skonstruowano Aleję Gwiazd III (2) z oferty firmy Wealth Solution – w zamian za wyższy potencjalny zysk klienci ryzykowali utratę 20 proc. środków.

Aleja Gwiazd III (2) przyniosła zysk w wysokości 30 proc. w półtora roku (20 proc. rocznie), od którego także nie trzeba było płacić podatku Belki. Zwolnione z niego są bowiem inwestycje w formie polisy na życie i dożycie lub funduszu luksemburskiego.

Podobnie jak w poprzednich raportach, znów dobrze wypadły struktury zbudowane na bazie opcji autocall – mają one kilka szans na wygenerowanie zysku (rozłożonych w czasie), dzięki czemu spełnienie warunku zysku jest bardziej prawdopodobne. Takie zakończone sukcesami produkty miały w swojej ofercie m.in. Citi Handlowy, Deutsche Bank PBC oraz KBC TFI.

fot. mat. prasowe

Wyniki najlepszych 15 produktów strukturyzowanych zakończonych w pierwszym półroczu 2011 r.

Wyniki najlepszych 15 produktów strukturyzowanych zakończonych w pierwszym półroczu 2011 r.


Przeczytaj także: Lokaty strukturyzowane 2010 Lokaty strukturyzowane 2010

 

1 2

następna

oprac. : Marcin Krasoń / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: