eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Amerykańskie hotele rekordowo drogie

Amerykańskie hotele rekordowo drogie

2011-06-27 13:56

W niezbyt dobrych nastrojach rozpoczyna się kolejny giełdowy tydzień. Są one pochodną zarówno wydarzeń z poprzednich dni, jak i początku dzisiejszych notowań.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


WIG przełamuje wsparcie w rejonie 48,4 tys. pkt, co przy utrzymaniu się takiej sytuacji do końca dnia będzie oznaczać wysłanie wyraźnego sygnału sprzedaży akcji. W minionych dniach niepokoiło nie tylko samo słabe zachowanie rynków, które wzmacniało obawy przed przełamaniem ważnych średnioterminowych wsparć przez główne indeksy (1360 pkt dla S&P 500, 7 tys. pkt dla DAX), ale też reakcje na pojawiające się wiadomości. Złe informacje przekładały się a pogorszenie nastrojów, te o pozytywnym zabarwieniu niezbyt poprawiały sytuację. Symptomatyczny był brak reakcji na pozostawienie przez Rezerwę Federalną otwartej furtki do kolejnej rundy luzowania monetarnego polityki pieniężnej. To pokazuje, że uwaga inwestorów skupia się przede wszystkim na wiadomościach gospodarczych, a wśród nich dominują te niekorzystne. Co gorsza, sytuacja makroekonomiczna stopniowo zaczyna przekładać się na kondycję przedsiębiorstw. Stopniowo pojawiają się informacje ze spółek ostrzegające przed wynikami gorszymi od wcześniej spodziewanych. Jednocześnie na postrzeganiu firm cieniem kładą się ostrzeżenia przed obniżkami ratingów dla banków, zaangażowanych w finansowanie greckiego długu.

Losy dzisiejszej sesji rozstrzygną się ostatecznie po południu, kiedy opublikowane zostaną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów w maju, a także wskaźnik cen bazujący na wydatkach konsumentów, uznawany za jeden z ważniejszych mierników inflacji w USA.

Rynek nieruchomości


Sprzedaż domów na amerykańskim rynku pierwotnym spadła w maju pierwszy raz od 3 miesięcy, ale była nieco lepsza od oczekiwań. Wyniosła 319 tys. w skali roku. Utrzymuje się presja spadkowa na ceny domów. W porównaniu z majem 2010 r. był niższe o 3,4%. Dynamika spadku była największa od października minionego roku, co pokazuje, że presja ze strony rynku wtórnego, na który trafiają domy przejmowane przez banki od dłużników, jest mocno odczuwalna. W maju rekordowo niski poziom osiągnęła podaż na rynku pierwotnym w Ameryce.

Rekordowe ceny osiągają amerykańskie hotele w transakcjach kupna/sprzedaży. W I kwartale ceny skoczyły do 185 tys. USD za pokój. Taka sytuacja to głównie wynik zainteresowania kupujących luksusowymi obiektami. Jednocześnie poprawiają się fundamenty w amerykańskiej branży hotelarskiej. Do 63% wzrósł odsetek wynajętych pokoi. Rok wcześniej było to 60%. Zanim jednak wartość hoteli osiągnęła obecny poziom najpierw od 2006 r. spadła ze 153 tys, USD za pokój, o 37%, ustanawiając dołek 2 lata temu.

Według Hometrack, firmy badającej rynek nieruchomości, w czerwcu ceny domów spadły w Wielkiej Brytanii o 0,1% w porównaniu z majem. W odniesieniu do czerwca 2010 r. oznaczało to regres o 3,9%. Taka sytuacja to efekt większego przyrostu podaży niż popytu. Ta pierwsza zwiększyła się o 3,5% w ciągu miesiąca, a zainteresowanie kupujących było wyższe jedynie o 1,9%. Szacuje się, że w tym miesiącu liczba transakcji na rynku zwiększyła się o 11%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: