eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak oszczędzać gdy rosną podatki i inflacja?

Jak oszczędzać gdy rosną podatki i inflacja?

2011-02-21 10:58


I do tego podatek od zysków po nowemu

Jakby tego było mało, Ministerstwo Finansów zakłada zmiany w sposobie naliczania podatku od zysków kapitałowych. Teraz jest tak: jeśli odsetki wynoszą 2,49 zł, to podatek jest mniejszy niż 50 groszy. Zgodnie z zasadą zaokrąglania w dół, podatek wyniesie 0 zł. I korzysta z tego wiele banków oferując lokaty bez podatku Belki.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, musi się to zmienić. Podatek ma być zaokrąglany nie do złotówki, a do jednego grosza. Szczegółów samego projektu jeszcze nie znamy. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że zmiana obejmie tylko lokaty założone po 1 lipca. Realny jest również scenariusz, który zakłada, że lokaty, które „są aktywne” miałaby jakby z automatu „przejść” na nowy system naliczania.

Czy warto więc oszczędzać na lokatach? Na pewno są bardzo dobrym sposobem ochrony kapitału. Jednak w tych niepewnych czasach radzilibyśmy zakładać lokaty z krótkim terminem zapadalności, maksymalnie sześciomiesięczne. Najsensowniejsze byłyby lokaty jednodniowe. Najlepsze przedstawiamy w tabeli.

fot. mat. prasowe

TOP 5 najlepszych lokat jednodniowych

TOP 5 najlepszych lokat jednodniowych


A polisolokaty?

Są połączeniem lokaty i ubezpieczenia. Choć oferują je banki, to od strony formalnej te produkty są ubezpieczeniem na życie i dożycie. Gwarantują wypłatę wpłaconej kwoty powiększonej o odsetki po określonym czasie. Ta wypłata jest świadczeniem ubezpieczeniowym, które w myśl przepisów nie jest opodatkowane. Oferuje je obecnie 11 banków. W większości są to jednak oferty średnio lub długoterminowe. Ofert jest więc znacznie mniej niż antybelkowych lokat. Dodatkowo przynoszą one niższe zyski w porównaniu z najlepszymi jednodniówkami.

fot. mat. prasowe

Polisolokaty, 1 rok, 5 tys. zł/Lokaty z dzienną kapitalizacją, 1 rok, 5 tys. zł

Polisolokaty, 1 rok, 5 tys. zł/Lokaty z dzienną kapitalizacją, 1 rok, 5 tys. zł


Jednak po wejściu w życie nowych regulacji podatkowych, to właśnie polisy lokacyjne będą przynosiły największe korzyści.

poprzednia  

1 2

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: