FinanseForum finansowe |
Kredyt hipoteczny a samozatrudnienie30.01.2011, 00:15 Wybrałeś własną firmę zamiast etatu? O kredyt hipoteczny możesz się ubiegać już po trzech miesiącach pracy na własny rachunek, podaje raport Home Broker. Co więcej aż w trzech bankach właściciel firmy może też liczyć na wyższą kwotę kredytu niż pracownik o tych samych dochodach. Jeśli obawiasz się, że otwierając firmę zamiast świadczenia tradycyjnego stosunku pracy będziesz miał problem z otrzymaniem kredytu na mieszkanie, możesz spać spokojnie. Według danych Home Broker, większość banków traktuje samozatrudnionych identycznie jak klientów na umowie o pracę. Zdolność kredytową uzyskuje się jednak na podstawie historycznych wyników działalności. W najbardziej liberalnych bankach wystarczy prowadzić firmę kilka miesięcy.
Mieszkanie w kwartał dla wybranych Jest tak w przypadku Idea Banku, PKO BP, Raiffeisen Banku i Getin Noble Banku. W pierwszym z nich przedstawiciele wybranych zawodów (związanych głównie z prawem, medycyną, ale także tłumaczy, biegłych rewidentów, rzeczoznawców i architektów) mogą liczyć na kredyt hipoteczny już po 3 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej. Wymagany czas prowadzenia działalności w innych sektorach jest w tym banku dwukrotnie dłuższy. Z raportu Home Broker wynika, że podobne rozwiązanie zaproponował Raiffeisen Bank. Standardowo kredytuje on przedsiębiorców z dwuletnim stażem, ale przewiduje też wiele przypadków w których wymagany czas skraca czterokrotnie. Paleta faworyzowanych zawodów jest tu dłuższa niż w Idea Banku i zawiera dodatkowo doradców podatkowych, księgowych, brokerów ubezpieczeniowych, a także wykładowców wyższych uczelni. Minimum 6 miesięcy muszą też prowadzić działalność osoby, które zrezygnowały z umowy o pracę i świadczą obecnie usługi na rzecz dawnego pracodawcy w formie samozatrudnienia. Ostatnią grupą wobec której oferta jest mniej restrykcyjna są m.in. przedstawiciele banków, przedstawiciele medyczni oraz kadra zarządzająca, czyli osoby, które prowadząc działalność gospodarczą współpracują w sposób stały z innym podmiotem gospodarczym na podstawie umowy o współpracy lub umowy agencyjnej.
Jak czytamy w raporcie, Getin Noble Bank standardowo udziela kredytu na mieszkanie po 12 miesiącach prowadzenia działalności. Bank zrobi odstępstwo dla osób, które kontynuują umowę o pracę lub rozszerzają charakter prowadzonej działalności, i pożyczy już po 6 miesiącach. Do półrocznego okresu kwalifikuje także zmiana charakteru działalności w tej samej branży, ale łączna suma miesięcy musi przekraczać 12. tytuł : Kredyt hipoteczny a samozatrudnienie
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne, oferty kredytów hipotecznych, warunki udzielania kredytów, zdolność kredytowa, samozatrudnienie, prowadzenie działalności gospodarczej Masz pytanie? Chcesz wyrazić swoją opinię? Wypowiedz się na Forum!Wybierz dział tematyczny, aby podyskutować:
|
|||||||||||
| O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy |
Copyright © Kasat Sp. z o.o.