eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Największe spółki giełdowe III 2010

Największe spółki giełdowe III 2010

2010-04-06 13:26

Największe spółki giełdowe III 2010

Zmiany kursu indeksu WIG20 w marcu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W marcu na GPW zawitało pierwsze ocieplenie, a zza ciemnych chmur wyjrzało wiosenne słońce, które zachęciło byki do odrabiania strat. Po dwóch poprzednich miesiącach, kiedy WIG20 kończył na minusie, doczekaliśmy się wreszcie zielonych kolorów na parkiecie.
Pomimo nie najlepszych nastrojów panujących na rynku pod koniec lutego, indeks największych spółek w Polsce pokazał w marcu bardzo duży potencjał. Niewielu członków rynku uważało, że indeks w jeden miesiąc jest w stanie odrobić przecenę akcji z poprzednich dwóch miesięcy. Tymczasem uaktywniły się byki i pociągnęły kurs akcji nadspodziewanie skutecznie do góry. W marcu indeks blue chipów startował z poziomu 2288,85 punktów, by po pierwszym fantastycznym tygodniu, w którym obserwowaliśmy wyłącznie wzrosty dobić do 2406,55 punktów. Kolejne poziomy, na które zawitał nasz rodzimy indeks to 2465,98 i 2495,65 punktów.

fot. mat. prasowe

Zmiany kursu indeksu WIG20 w marcu

Zmiany kursu indeksu WIG20 w marcu

Do bardzo ważnego wydarzenia doszło 30 marca. Kurs zamknięcia indeksu WIG20 zanotował bowiem nowy szczyt od czasu zakończenia bessy w lutym zeszłego roku. W przedostatni dzień marca byki przełamały opór i uplasowały się na poziomie 2506,24 pkt. Od kilku miesięcy kurs indeksu zbliżał się do tego magicznego poziomu, do tej pory podaż zawsze zwyciężała jednak nad popytem. Podsumowując, indeks WIG20 w marcu zakończył swoje notowania wzrostem o 9,03 proc. i był to pierwszy wzrost na koniec miesiąca w bieżącym roku. Sukces rynku potwierdził też wolumen, który plasował się na wyższym poziomie niż w lutym.

fot. mat. prasowe

Zmiany wolumenu indeksu WIG20 w marcu

Zmiany wolumenu indeksu WIG20 w marcu

Podsumowując, indeks WIG20 w marcu zakończył swoje notowania wzrostem o 9,03 proc. i był to pierwszy wzrost na koniec miesiąca w bieżącym roku. Sukces rynku potwierdził też wolumen, który plasował się na wyższym poziomie niż w lutym.

Sytuacja spółek

W marcu nastąpiła mała wymiana w składzie WIG20. 22 marca nowym członkiem indeksu stało się PGE, które zajęło miejsce AGORY. Pozostałe 8 dni sesyjnych nie było jednak tak spektakularnych i nie wyniosło kursów akcji na wyżyny. Na pewno inwestorzy mogą się jednak cieszyć z faktu, że żadna spółka nie zakończyła miesiąca ujemną stopą zwrotu, a wszystkie spółki zanotowały wzrosty. Dokładnie połowa spółek osiągnęła lepszy wynik niż indeks WIG20.

 

1 2

następna

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: