eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 07.12-11.12.09

Rynki finansowe 07.12-11.12.09

2009-12-11 20:30

Przeczytaj także: Rynki finansowe 30.11-04.12.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Zamieszanie na rynkach finansowych z powodu obniżenia ratingów Grecji kosztowało nasze obligacje wzrost rentowności przeciętnie o 20 pkt bazowych w skali tygodnia. Dane o wzroście deficytu obrotów bieżących, które opublikowano w piątek (deficyt wzrósł powyżej oczekiwań, po tym jak miesiąc wcześniej okazał się zaskakująco niski) nie miały już tak znaczącego wpływu na rynek. W skali tygodnia rentowność obligacji 5-letnich wzrosła o 17 pkt do 5,81 proc.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych wzrosła w tym tygodniu o 2 pkt i wyniosła 4,22 proc.

Zagraniczne rynki

Początek tygodnia przyniósł zdecydowany wzrost zainteresowania amerykańskimi obligacjami, w których inwestorzy poszukiwali bezpieczeństwa obawiając się wpływu obniżenia ratingów Grecji na rynek. Rentowność obligacji dwuletnich spadła okresowo nawet poniżej 0,7 proc. Nastroje odmieniły dane z końca tygodnia. Sprzedaż detaliczna w USA okazała się wyższa od oczekiwań, powyżej prognoz wzrósł także indeks nastrojów konsumentów. W rezultacie rentowność obligacji dwuletnich spadła w skali tygodnia tylko o 2 pkt do 0,83 proc., a 10-letnich wzrosła o 5 pkt do 3,55 proc.

W Europie przeważyły jednak obawy o kondycję finansów publicznych, ponieważ obok Grecji, także Hiszpania liczy się z utratą dobrych ocen ratingowych. W tej sytuacji wzrosło zainteresowanie niemieckimi papierami skarbowymi. Rentowność niemieckich obligacji dwuletnich spadła do 1,26 proc., to jest o 10 pkt w porównaniu do poprzedniego piątku, a 10-letnich spadła o 3 pkt do 3,22 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Pierwsze dni tygodnia przyniosły pogłębioną przecenę na rynku akcji wywołaną przede wszystkim obawami o stan finansów publicznych Grecji, oraz innych państw, w których w ostatnim roku lawinowo wzrosło zadłużenie sektora publicznego, czyli wszystkich państw europejskich. GPW mocno odczuła spadek zaufania inwestorów, dopiero w czwartek obserwowaliśmy stabilizację, a piątkowa sesja przyniosła nieśmiałą próbę odrabiania strat, której towarzyszyły jednak niskie obroty.

Spadek WIG na dziennym wykresie zatrzymał się na linii średniej z ostatnich 50 sesji, a także na linii kanału wzrostowego, w którym indeks porusza się od sierpnia. Utrzymanie indeksu powyżej tych dwóch silnych barier stwarza mimo wszystko pewną nadzieję, na zażegnanie obaw o kondycję rynku akcji. Jednocześnie bardzo niewiele brakuje, by te nadzieje definitywnie rozwiać. Przyszły tydzień rzuci więcej światła na sytuację techniczną indeksów.

W skali tygodnia WIG stracił 3,4 proc. przy obrotach na poziomie 6,5 mld PLN (o 0,7 mld PLN wyższych niż w poprzednim - wzrostowym tygodniu, w którego trakcie WIG zyskał 4,5 proc.). WIG20 stracił 4,7 proc., mWIG 1 proc., a sWIG 1,5 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: