eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Długi Polaków: 17 XI wyrównaj rachunki

Długi Polaków: 17 XI wyrównaj rachunki

2009-11-17 12:40

17 XI 2009 r. po raz pierwszy obchodzimy w Polsce "Dzień bez Długów". Ta data ma przypomnieć statystycznemu Kowalskiemu o oddawaniu rodzinie i znajomym nawet najmniejszych pożyczonych kwot oraz nie kupowania "na zeszyt". Dzień ten jest też okazją do przełamania bariery kontaktu z wierzycielem lub windykatorem oraz do refleksji nad stanem naszych finansów osobistych - podał KRUK S.A., inicjator akcji.

Przeczytaj także: Długi Polaków w 2012 r. wg KRUK SA

Na potrzeby kampanii edukacyjnej „Nasze Długi”, której elementem jest dzisiejszy „Dzień bez Długów”, przeprowadzono w dniach 1-17 listopada ankietę, której celem było ustalenie, jaki jest stosunek użytkowników Internetu do problemu spłacania należności. Wyniki ankiety mają pokazać również, jakie podejście do problemu długów w Polsce mają przedstawiciele poszczególnych grup zawodowych. Najważniejsze wyniki ankiety pokazują, że 63% ankietowanych ma nadzieję, że inicjatywa „Dnia bez Długów” w Polsce okaże się sukcesem, ponieważ spłacanie zobowiązań powinno być w społeczeństwie promowane. 21% badanych uważa, że „Dzień bez Długów” nie może się udać, ponieważ Polacy nie potrafią żyć bez pożyczania, natomiast blisko 11% ankietowanych jako powód niepowodzenia „Dnia bez Długów” wskazuje, iż Polacy nie spłacają swoich należności.

Ponadto 65% ankietowanych deklaruje, że zawsze stara się spłacać swoje należności na bieżąco, natomiast 21% przyznaje, że są komuś winni dużą ilość pieniędzy.

Z badania wynika, że 44% badanych stwierdza, że nikt nie jest im winien pieniędzy, około 28% ma na liście swoich dłużników tylko przyjaciół, 18% deklaruje, że kwoty, które ktoś jest im winien, są drobne i w związku z tym nie dbają o ich zwrot, zaś blisko 12% ankietowanych stwierdziło, że ktoś jest im dłużny znaczące kwoty. 82% ankietowanych deklaruje, że zawsze oddaje pożyczone pieniądze, ponieważ długi powinno się spłacać, nawet jeżeli są to śmieszne kwoty, a z kolei 67% ankietowanych uważa spłacanie długów za swój obowiązek. 17% osób pozbycie się zadłużenia przynosi przede wszystkim ulgę, dla 8% z kolei spłacanie długów kojarzy się ze stresem.

Zgodnie z wynikami ankiety, aż 63% badanych popiera inicjatywę „Dnia bez Długów” jako ważny element w promocji postawy rzetelnego spłacania zadłużenia. „Jest to bardzo ważny wynik świadczący o celowości organizowania akcji tego typu” - zauważa prof. Tomasz Zaleśkiewicz z Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. „Niepokojącym wynikiem jest natomiast fakt, iż co trzeci respondent przyznał, że „Dzień bez Długów” nie ma szans na realizację, gdyż Polacy nie są w stanie żyć bez zadłużania się i rzadko spłacają zaciągnięte kredyty terminowo. Oznacza to konieczność podjęcia bardzo aktywnych działań na rzecz zmiany postawy tej grupy oraz dostarczenia im wiedzy na temat pożytków płynących z regulowania swojego zadłużenia” – dodaje.

Wyniki ankiety pokazują również, jaki stosunek do problemu spłacania pożyczek mają poszczególne grupy zawodowe. Najbardziej obowiązkowe podejście do zadłużenia deklarują prawnicy (95%), wykładowcy akademiccy (86%) oraz informatycy (83%). Najmniej odpowiedzialnie do zaciągniętych kredytów podchodzą pracownicy fizyczni – tylko 60% z nich zawsze stara się spłacać długi, a jedynie 28% uważa, że zwrot należności jest obowiązkiem. Najczęściej mają na swojej liście dłużników przyjaciół wykładowcy (58%), studenci (43%), prawnicy (42%), dziennikarze (39%). Grupą zawodową deklarującą posiadanie największego zadłużenia są pracownicy fizyczni (73%) oraz lekarze – aż 67%. Spłacanie długów budzi największy stres u lekarzy (67%), pracowników fizycznych (46%), oraz nauczycieli (20%).

Najbardziej pesymistyczną postawę wobec szans realizacji „Dnia bez Długów” wskazują lekarze, urzędnicy oraz analitycy. 67% lekarzy, 45% urzędników oraz 33% analityków stwierdziło, że „Dzień bez Długów” nie ma szans na realizację, bo Polacy nie spłacają swoich długów. Z kolei najbardziej optymistyczną postawę w stosunku do możliwości realizacji „Dnia bez Długów” wykazali wykładowcy akademiccy (100%), handlowcy (89%), nauczyciele (80%) i dziennikarze (77%). „Mimo, iż zdecydowana większość ankietowanych osób deklaruje terminowe spłacanie pożyczek, pojawiają się jednak także inne reakcje na konieczność spłacania zadłużenia. Dla ośmiu procent respondentów spłacanie pożyczek jest stresujące, co może wynikać z ciągłego niedoboru gotówki i obiektywnych kłopotów z regulowaniem zadłużenia. Do tego grona mogą zaliczać się grupy zawodowe o niskich dochodach” – komentuje prof. Tomasz Zaleśkiewicz.

Inicjatywa „Dnia bez Długów” ma na celu przypomnienie Polakom, że problemu spłaty długu nie można odkładać na później, a pierwszym krokiem do jego rozwiązania powinien być kontakt z wierzycielem lub windykatorem. Konieczność edukowania dłużników oraz prowadzenia z nimi dialogu dostrzega główny inicjator akcji, firma KRUK S.A. „Dzień bez Długów to przykład akcji edukacyjnej, przez którą chcemy zachęcić Polaków do rozsądnego pożyczania i odpowiedzialnego podejścia do problemu spłaty zaciągniętych zobowiązań” – mówi Piotr Krupa, Prezes KRUK S.A. „W procesie dialogu z dłużnikami dążymy do uzyskania porozumienia oraz polubownej spłaty należności na warunkach dostosowanych do kondycji finansowej oraz sytuacji życiowej dłużnika. Do tej pory z tej możliwości skorzystało już 195 000 Polaków” – dodaje.

„Nasze Długi” to pierwsza tego typu kampania edukacyjna, nad którą patronat merytoryczny objęły najważniejsze instytucje zaangażowane w edukację rynku w zakresie finansów osobistych: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Centrum Badań Nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Patronami medialnymi akcji są Bankier.pl, PRNws.pl oraz tygodnik Pani Domu. Pomysłodawcą oraz inicjatorem akcji jest firma KRUK S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: