eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Venture Capital ostatnią nadzieją?

Venture Capital ostatnią nadzieją?

2009-07-26 00:43

Venture Capital ostatnią nadzieją?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W czasach pożogi na rynku międzybankowym i kredytowym przedsiębiorstwa mają olbrzymi problem z pozyskaniem kapitału. Banki nieprzychylnie patrzą na jakikolwiek projekt inwestycyjny, mrożąc tym samym niejednokrotnie genialne pomysły. Czy fundusze venture capital (VC) wydają się być ostatnią deską ratunku?

Przeczytaj także: Fundusze VC szansą dla sektora MSP

Nieprzychylność warunków rynkowych może być determinującym czynnikiem, który hamuje rozwój przedsiębiorczości oraz nowych pomysłów. W czasach kryzysu poza firmami, które od dłuższego czasu poszukują kapitału na zrealizowanie swoich ambitnych przedsięwzięć, również małe i średnie przedsiębiorstwa mają problemy z pozyskaniem niezbędnego do dalszego rozwoju kapitału. Ten niebezpieczny dla inwestycyjnej strony gospodarki stan jest zarazem szansą dla funduszów podwyższonego ryzyka, takich jak private equity czy venture capital. Różnica między nimi polega na fazie przedsiębiorstwa, w której rozpoczynają inwestycję. Z założenia, venture capital inwestuje o jeden moment rozwoju przedsiębiorstwa wcześniej aniżeli private equity, co może wiązać się z wyższym ryzykiem. To jednak, w nawiązaniu do popularnego powiedzenia inwestorów: „no risk, no fun”, może w przyszłości przynieść nieprzeciętnie wyższe zyski funduszowi.

Potrzeby spółek „zasianych” w czasie kryzysu nie ograniczają się jedynie do kapitału. Niejednokrotnie nowa spółka musi zasięgnąć licznych konsultacji, doradztwa oraz pozyskać kontakty bardziej doświadczonych graczy na rynku kapitałodawców posiadających dużą ekspozycję na ryzyko. Wracając jednak do zapotrzebowania kapitału, do najczęstszych przedsięwzięć podejmowanych z pozyskanych pieniędzy należą:
  • produkcja nowych produktów czy usług,
  • zastosowanie nowej technologii wytwarzania,
  • wykup przedsiębiorstwa konkurencyjnego w celu zwiększenie udziału w rynku,
  • przejęcie przez menedżerów w przypadku braku możliwości jego efektywnego funkcjonowania przez dotychczasowych właścicieli,
  • skierowanie spółki na drogę rozwoju po jej sanacji,
  • planowane wejście na giełdę.
Najczęstszym problemem spędzającym sen z powiek wśród zarządzających młodymi spółkami jest źródło z którego należy pozyskać kapitał. Z jednej strony nowopowstałe firmy mają do wyboru kredyty bankowe, z drugiej strony kapitał VC, wymuszający jednak podzielenie się prawami własności spółki. Zestawiając finansowanie za pomocą venture capital i kredytu, można dostrzec o wiele luźniejsze warunki udzielenia kapitału ze strony VC, głównie ze względu na mniej restrykcyjne wymogi formalne oraz brak konieczności wykazania zabezpieczenia kredytu. Co więcej, kredyt wymaga spłaty comiesięcznych rat i abstrahując nawet od udogodnień wakacji kredytowych, działalność spółki wymaga regularnego generowania przychodów, co w początkowej fazie biznesu nie jest codzienną sytuacją. Często brak stałej bazy klientów uniemożliwia równomierne spłacanie wysokich rat. Wydaje się zatem, że pozyskanie funduszu VC jest na pierwszy rzut oka tańszym i relatywnie bardziej źródłem pozyskania kapitału.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: