eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs jena zyskuje

Kurs jena zyskuje

2008-12-02 13:32

Kurs jena zyskuje

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niewątpliwie kryzys finansowy wywołany przez załamanie się systemu "rozdawnictwa" kredytów, który sztucznie przedłużył boom na rynku nieruchomości ma ogromny wpływ na realną gospodarkę.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Ujawnia się to w ostatnio publikowanych danych. Czy obecne recesja jest "inna"? Z pewnością nietypowa jest skala i zasięg recesji. Załamanie się rynków nieruchomości w wielu krajach w zbliżonym czasie przekłada się na spadek popytu oraz systematyczny wzrost bezrobocia. No tak, ale to przecież dość normalne w każdej recesji. Pogorszenie się kondycji finansowej przedsiębiorstw też jest typowym zjawiskiem w czasie dekoniunktury. Można więc powiedzieć, że recesja gospodarek objawia się dość tradycyjny sposób. Nietypowe było natomiast źródło kryzysu i skala poprzedzającego je boomu. Niezbezpieczeństwo obecnej recesji polega na tym, że większość przedsiębiorstw została zaskoczona tempem załamania.

Utrzymująca się wysoka niepewność na rynkach nie sprzyja długoterminowym inwestycjom. Dlatego po kilku dniach silnych wzrostów gracze bardzo szybko realizowali zyski. Co prawda w ostatnim tygodniu indeks zmienności VIX obrazujący poziom strachu inwestorów spadł o 30%, ale do uspokojenia rynków potrzebny będzie bardziej długotrwały spadek zmienności. Możemy więc dalej spodziewać się silnych i gwałtownych ruchów na giełdach.

Dolar w ograniczonym stopniu reaguje na zmiany nastrojów na parkietach. Jest to sygnał, że rynek może niedługo skoncentrować się na innych czynnikach. Brak reakcji może być jednak chwilowy. Podobnie osłabienie złotego było mało przekonywujace, a pod koniec dnia złoty zdołał się nawet umocnić. Jedynie jen dynamicznie się umacniał pod wpływem spadków na giełdach.

Dzisiaj brakowało będzie impulsów w postaci publikacji danych. Jutro najważniejsze będą dane ISM dla usług oraz sprzedaż detaliczna w strefie euro.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Zdaniem Czekaja dane o inflacji i indeksie PMI nie zaskakują; obniżka stóp w grudniu nie wykluczona, ale zależeć będzie od kolejnych danych.
  • GE: Indeks PMI dla przemysłu w listopadzie: 35,7pkt. wobec oczekiwań na poziomie 36,7pkt. Poprzednia wartość: 42,9pkt.
  • PL: Indeks PMI dla przemysłu w listopadzie: 40,5pkt. wobec 43,7pkt. po korekcie w poprzednim okresie.
  • UK: Indeks PMI dla przemysłu w listopadzie: 34,4pkt. wobec oczekiwań na poziomie 39pkt. Poprzednia wartość po korekcie:41,5pkt.
  • US: Indeks ISM dla przemysłu: 36.2pkt., prognoza: 37.0pkt.
  • CA: Dynamika PKB: 1.3%, prognoza: 0.7%
  • E-Z: Indeks PMI dla przemysłu w listopadzie: 35,6pkt. wobec oczekiwań na poziomie 36,2pkt. Poprzednia wartość: 41,1pkt.
  • PL: Ministerstwo finansów szacuje, że inflacja w listopadzie zwolniła do 3,8% z 4,2% w październiku.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: