eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD będzie spadał

Kurs EUR/USD będzie spadał

2008-10-07 22:35

Obserwowane we wrześniu wydarzenia na światowym rynku finansowym przyczyniły się do dynamicznych zmian na rynku walutowym. W naszym ostatnim raporcie specjalnym opublikowanym 2 września oczekiwaliśmy spadku kursu EUR/USD do poziomu 1,3800 w horyzoncie 2 – 3 miesięcy.

Przeczytaj także: Kurs złotego rośnie dzięki decyzji RBA

Zawirowania w amerykańskim, jak również europejskim sektorze finansowym sprawiły jednak, że ruch ten nastąpił dużo szybciej. Już na początku września kurs EUR/USD spadł do 1,3880, by później dynamicznie skorygować się aż do poziomu 1,4870. Krótkotrwały odwrót od dolara wywołany był upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers, a także obaw o losy innych amerykańskich instytucji finansowych, w tym giganta rynku ubezpieczeń AIG i innego tura bankowości inwestycyjnej - Merrill Lynch.

W raporcie wrześniowym okolice poziomu 1,4800 wskazywaliśmy jako zasięg korekty w spadkowym trendzie EUR/USD. Rzeczywiście opór ten powstrzymał osłabienie amerykańskiej waluty, a ostatnie dni to okres dalszej dynamicznej aprecjacji dolara względem euro, która wywołana jest pogarszająca się sytuacją gospodarczą w strefie euro. Ostatnie wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego daje inwestorom powody do przypuszczeń, że kolejnym krokiem w polityce monetarnej strefy euro będzie obniżka kosztu pieniądza. Uczestnicy rynku spodziewają się takiego ruchu w I kwartale 2009 roku. Jeśli jednak kolejne dane makroekonomiczne z Eurolandu będą wskazywały na znaczące spowolnienie tempa rozwoju, to obniżka stóp procentowych może nastąpić dużo szybciej. Tym bardziej, że sam J.C. Trichet przyznał, iż rozważano taką decyzję na ostatnim posiedzeniu Rady banku.

Obecne osłabienie euro jest wynikiem panującego przekonania, że gospodarka Eurolandu będzie zmuszona zmierzyć się z kryzysem równie poważnym jak Stany Zjednoczone. Jednak w opinii inwestorów USA najgorsze mają już za sobą, a plan ratunkowy, którego losy właśnie się ważą w dłuższym horyzoncie pomoże amerykańskiej gospodarce wydźwignąć się z recesji. Pamiętać należy, że działania Rezerwy Federalnej oraz Departamentu Skarbu USA są o tyle łatwiejsze, że przyświeca im jeden cel – uratowanie sektora finansowego, jak również całej gospodarki Stanów Zjednoczonych. Mają one wpływ globalny, jednak głównym zamysłem rządu USA jest ochrona własnych obywateli. W przypadku Komisji Europejskiej, jak również ECB ewentualne działania ratunkowe będą utrudnione, gdyż działacze każdego z państw członkowskich Unii Walutowej z pewnością będą starali się zyskać jak najwięcej korzyści dla swojego kraju. Dlatego też wprowadzenie podobnego planu pomocy dla europejskiego sektora finansowego może być trudne.

Taka perspektywa działa na niekorzyść wspólnej waluty, dlatego też oczekujemy jej dalszego osłabienia.

Ponieważ jednak ostatni ruch spadkowy EUR/USD był bardzo dynamiczny, a kurs tej pary walutowej spadał bez korekty ponad 10 figur, odreagowanie jest bardzo wskazane. Naszym zdaniem ostatnie dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, w tym wciąż rosnąca liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych oraz znaczący spadek zamówień fabrycznych i sprzedaży nowych samochodów są czynnikami przemawiającymi na niekorzyść dolara w krótkim terminie. Do tego dochodzi niepewna reakcja amerykańskich giełd na plan Paulsona, gdy zostanie on ostatecznie przyjęty. Bardzo prawdopodobne, że inwestorzy doszukiwać będą się negatywnych stron tego przedsięwzięcia. Już można usłyszeć opinie, że ratunek wart 700 mld dolarów będzie zbyt dużym obciążeniem dla amerykańskiego budżetu. Dlatego też oczekujemy korekty notowań EUR/USD, nie powinna ona być jednak większa niż zwyżka w okolice poziomu 1,4100 – 1,4200. Naszym zdaniem korektę należy wykorzystać do zajęcia krótkich pozycji, z poziomem docelowym w okolicach 1,3500.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: