eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sektor finansowy wciąż w kryzysie

Sektor finansowy wciąż w kryzysie

2008-09-10 12:54

Nasze obawy przed tym, że poniedziałkowa euforia na rynkach giełdowych nie była zapowiedzią trwalszej poprawy koniunktury, okazały się trafne.

Przeczytaj także: Inflacja PPI w Wielkiej Brytanii spadła do 9,7%

Stare problemy dały znać o sobie i na rynkach znów było czuć niepokój. Nasza giełda wypadła słabo, ale nie była wyjątkiem. Kiepsko miały się też inne rynki wschodzące. WIG-owi nie udało się w poniedziałek odrobić połowy strat z końca minionego tygodnia, a za to zniwelował wczoraj ponad połowę wzrostu z pierwszej sesji tego tygodnia. To dobitny wyraz słabości kupujących.

Te problemy, które dały znać o sobie, to kłopoty sektora finansowego i rynku nieruchomości. W pierwszym przypadku chodziło o obawy przed trudnościami z pozyskaniem kapitału przez Lehman Brothers. Akcje tego czwartego największego banku w USA spadły o kilkadziesiąt procent wczoraj. W drugim przypadku przypadku natomiast chodziło o spadek liczby podpisanych umów sprzedaży domów na rynku wtórnym. To przekonywało, że decyzję o nacjonalizacji Fannie Mae i Freddie Mac można traktować nie jako czynnik mogący pomóc gospodarce i giełdom, ale jako jedynie wyeliminowanie jednego z elementów zagrożenia na przyszłość. Pochodną decyzji odnośnie tych dwóch instytucji kredytowych była zwyżka do rekordowego poziomu swapów kredytowych, które umożliwiają zabezpieczanie się przed ryzykiem spadku cen papierów skarbowych w USA. To wskazuje, że ta decyzja została potraktowana jako jeden z czynników ryzyka.

Wtorek był również dniem napływu serii dalszych informacji potwierdzających globalne spowolnienie. Słabszy od oczekiwanego był wzrost eksportu w Niemczech. Z ankiety Manpower, drugiej największej na świecie firmy pracy tymczasowej, wynika, że w USA w IV kwartale zatrudnionych zostanie najmniej pracowników od 2003 r. Zapowiedziano obniżenie prognozy tegorocznego wzrostu w Unii Europejskiej. Nastąpił znacznie większy od oczekiwanego wzrost zapasów hurtowych w USA. Nie dziwiła więc opinia Credit Suisse, która zalecała wykorzystanie poniedziałkowego wzrostu na giełdach świata do pozbycia się akcji. Kontynuacja dekoniunktury na rynku nieruchomości uniemożliwi odrodzenie się gospodarki.

Wczorajszy obraz rynków uzupełniała dalsza przecena na rynkach surowców. Pomagała w tym dalsza siła dolara. Oba czynniki traktowane są chyba jednak z coraz większą rezerwą, raczej jako potwierdzające trudności niż przemawiające przeciwko nim.

Fatalna sesja w Ameryce, w czasie której S&P 500 spadł aż o 3,4%, a zniżkom przewodziły spółki paliwowe i finansowe, ustawia dzisiejsze nastroje na rynkach europejskich. Pytanie jest nie czy, ale ile indeksy spadną. Na wyobraźnię inwestorów powinno działać to, że S&P 500 znalazł się o 10 pkt od tegorocznego dołka, więc jego przełamanie jest na wyciągnięcie ręki. To otwierałoby drogę do dalszej przeceny. S&P 500 mógłby znaleźć się w rejonie 1100 pkt, a MSCI EM, indeks rynków wschodzących, dopełnić ruch wynikający z wysokości głowy z ramionami, utworzonej od połowy 2007 r. do połowy 2008 r., z którego wynika spadek do 730 pkt z obecnych niecałych 870 pkt. Dla WIG podtrzymujemy prognozę osiągnięcia 36 tys. pkt.

Najważniejsze wydarzenia z 9 września 2008 r.:
  • Lipcowy bilans handlowy i obrotów bieżących w Niemczech zamknęły się nadwyżkami mniejszymi od prognoz, odpowiednio 13,9 mld euro i 11,8 mld euro
  • Lipcowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 1,9%, bardziej od prognoz
  • Sierpniowa liczba rozpoczętych budów w Kanadzie była większa od oczekiwanej i wyniosła 211 tys.
  • Lipcowa liczba podpisanych umów kupna domów w USA spadła o 3,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem
  • Lipcowe zapasy hurtowe w USA zwiększyły się 1,4%, dwa razy bardziej od prognoz

Dziś na rynkach (10.09.08):
  • Sierpniowa inflacja w Chinach spadła do 4,9%, a dynamika eksportu obniżyła się do 21,1%
  • Lipcowy bilans handlowy Wielkiej Brytanii
  • Cotygodniowe dane o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w USA
  • Wzrost PKB Brazylii w II kwartale

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

PKB Polski wzrośnie o 5,4%?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: