eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KPP: w 2009 r. wzrost PKB o 4,5 proc.

KPP: w 2009 r. wzrost PKB o 4,5 proc.

2008-08-06 11:14

Przeczytaj także: Budżet 2008: rząd przyjął projekt ustawy


Pamiętać trzeba również o potencjalnie dużych zasobach pracy i również dużych możliwościach niezaspokojonego popytu przez grupę ludności o niższych dochodach lub ludzi wychodzących z bezrobocia i ubóstwa. Korzyści z tego czerpać będzie budżet w postaci podatków i zwiększonych składek na ubezpieczenia społeczne, ale także reszta gospodarki i usług. W tej części założenia przyjęte przez rząd, bardzo zachowawcze, zdaniem KPP mogą zostać przekroczone.

Dochody podatkowe budżetu państwa mają wzrosnąć w przyszłym roku nominalnie o 10,4%, tj. - do prawie 252 mld. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich prognoza ta jest zbyt optymistyczna.

Pamiętajmy, że obniżeniu ulegną stawki podatkowe PIT. Chociaż pobór akcyzy i VAT będzie rekordowo wysoki, to jednak wielkości te nie zwiększą na tyle osłabionych ubytkami dochodów budżetu, by dostarczyć więcej środków dla budżetu.

Trzeba też zauważyć, że zakładana dynamika wzrostu wydatków jest praktycznie równa prognozowanemu wzrostowi PKB. Oznacza to, że maleje dynamika zadłużania się państwa i udział długu publicznego w PKB. Jest to działanie racjonalne, które KPP popiera. KPP wskazuje jednak, że potrzebne jest zmniejszenie udziału wydatków sztywnych w ogóle wydatków, aby możliwe było dalsze obniżanie deficytu i tworzenie prorozwojowych budżetów.

Deficyt budżetu założono na poziomie 18,2 mld zł. Stanowi to 1,3% PKB zakładanego na 2009 r. Mamy więc do czynienia ze znacznym ograniczeniem. KPP popiera takie działanie. Jest ono ważne nie tylko z powodu kreowania dobrych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, ale i wypełniania kryteriów konwergencji. Trzeba jednak zauważyć, że możliwość takich działań powstała tylko dzięki aktualnej koniunkturze – dobrej sytuacji gospodarczej, wyższemu niż planowano wzrostowi gospodarczemu i wyższej inflacji, a nie przemyślanym działaniom Rządu. Dobrze jednak, że przynajmniej część ze zwiększonych dochodów ma zostać przeznaczona na zmniejszenie deficytu budżetowego. Zdaniem KPP budżet stać byłoby na mniejszy deficyt.

Rząd wprowadził bardzo rygorystyczne korekty „w dół” prognoz dla polskiej gospodarki, pod wpływem sytuacji w gospodarce światowej. Możliwość pogłębienia się zawirowań na rynkach finansowych oraz dalszy wzrost cen paliw i surowców mineralnych mogą przynieść zwiększoną presję inflacyjną. Z kolei nadmierna obawa o wzrost inflacji może prowadzić do nadmiernego wyśrubowania stóp procentowych w NBP. Widać dziś takie tendencje w RPP, co przynieść może nadmierne wychłodzenie gospodarki i spadek dynamiki jej wzrostu. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich mniej szkodliwa jest nieco wyższa inflacja niż hamowanie tempa wzrostu, w tym inwestycji. Sytuacja zatem będzie się kształtować pod dużą presją niewiadomych i zależeć będzie od decyzji w zakresie polityki pieniężnej państwa i zdolności jego do kreowania odpowiednich nastrojów na rynku pracy, w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych.

KPP zgadza się z propozycją rządową co do wysokości płacy minimalnej, choć z gospodarczego punktu widzenia tak znaczny wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą pewne negatywne konsekwencje. KPP ma jednak nadzieję, że relacja płacy minimalnej do płacy średniej nie będzie w kolejnych latach znacząco rosnąć. Ewentualne wzrosty muszą następować stopniowo.

Przedstawione założenia budżetowe na rok przyszły Konfederacja Pracodawców Polskich ocenia pozytywnie. Wydaje się, że Rząd oparł się pokusie przeznaczenia zwiększonych wpływów do budżetu na wydatki konsumpcyjne. Jednocześnie KPP uważa, że do dalszego równoważenia budżetu państwa potrzebna jest reforma finansów publicznych, rozumiana przede wszystkim jako ograniczanie wydatków sztywnych. KPP oczekuje, że nadal pozytywne tendencje w gospodarce zostaną wsparte przez rząd poprzez tworzenie sprzyjającego przedsiębiorcom prawa podatkowego, dalsze zwiększenie swobody działalności gospodarczej i wspieranie wysiłków na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: