eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: notowania w rytmie bessy

GPW: notowania w rytmie bessy

2008-07-14 11:44

Wydarzenia na warszawskim parkiecie, podobnie zresztą, jak na światowych giełdach, rozgrywają się w rytmie bessy - każda zła wiadomość wywołuje negatywne reakcje posiadaczy akcji. Widać trudności z przełamywaniem oporów, natomiast wsparcia pokonywane są ze sporą łatwością.

Przeczytaj także: GPW: indeks WIG słaby 8 tygodni z rzędu

Ostatni tydzień pozostawił nas z przekonaniem, że poprawa notowań, jaka miała miejsce w pierwszej połowie minionego tygodnia był jedynie ruchem powrotnym do wcześniej przebitych wsparć – na S&P 500 stanowił je marcowy dołek, na MSCI EM styczniowy dołek. Nasz WIG wykonał ruch powrotny w stronę psychologicznej bariery 40 tys. pkt. Nie widać na razie żadnych przesłanek wskazujących na trwałą poprawę koniunktury. W dalszym ciągu napływają negatywne sygnały ze sfer najbardziej istotnych dla inwestorów w ostatnich tygodniach, czyli dotyczące presji inflacyjnej, spowolnienia gospodarczego oraz kryzysu finansowego.

W piątek znów dostaliśmy porcję ważnych wiadomości z tych sfer. Indyjska inflacja dalej rosła (do 11,9%, najwyższego poziomu od 13 lat). To jest istotne dla oceny globalnych perspektyw, że Indie są jednym z najważniejszych rynków wschodzących. Z ankiety Uniwersytetu Michigan, towarzyszącej indeksowi zaufania, wynikało, że konsumenci w USA oczekują osiągnięcia przez inflację poziomu 5,3% wobec 5,1% miesiąc wcześniej. Sam wskaźnik nastrojów wypadł nieco lepiej od oczekiwań, ale nie zmienia to faktu, że poprawa była symboliczna. Dobrym przykładem obecnych kłopotów, które w coraz większym stopniu dotyczą rynków wschodzących jest z jednej strony spadek tempa wzrostu produkcji przemysłowej w Indiach do najniższego poziomu w ostatnich 6 latach i groźba obniżenia ratingu dla tego kraju przez Standard&Poor’s do poziomu spekulacyjnego, a z drugiej kolejna podwyżka stóp procentowych w Rosji. Widać, że problemy objawiają się w coraz większej ilości państw – w części z nich już są wyraźnie widoczne (głównie w Europie i Azji), w części rysują się dopiero na horyzoncie (głównie Ameryka Łacińska i Rosja).

Coraz trudniej znaleźć miejsca, które byłyby bezpieczne do inwestowania. Odnośnie do branży finansowej martwiły głównie nadal amerykańskie Fannie Mae i Freddie Mac, co do których pojawiają się obawy przed bankructwem i stąd nerwowe reakcje na informacje o tym, że amerykańskie władze przejęcie tych spółek traktują jako jedną z opcji, a nie najpoważniejszą z nich.

Nasza giełda spada już od sześciu kolejnych tygodni. Tak długie serie zdarzają się rzadko, więc nadzieje na to, że kolejny zakończy się dodatnim bilansem są uzasadnione. Jedyny w historii naszej giełdy 10-tygodniowy spadek miał miejsce na koniec bessy z lat 2000-2002. Z jednej strony pokazuje to, że bazowanie na nadziejach opartych jedynie na tym, że mam 6 tygodni zniżek, może być złudne. Z drugiej, przekonuje, że wydłużanie takiej serii zbliżałoby nas do końca wyprzedaży.

Piątkowy zwrot notowań w USA w drugiej fazie sesji niczego nie przesądza. Takie sytuacje zdarzają się dość często. Najważniejsze jest, czy mają kontynuację na kolejnych sesjach. Jeśli nie to szybko pojawia się rozczarowanie i w konsekwencji dalszy ruch w dół.

Najważniejsze wydarzenia z 11 lipca 2008 r.:
  • Majowa produkcja przemysłowa w Indiach zwiększyła się o zaledwie 3,8%, najmniej od 6 lat
  • Ujemny bilans handlowy USA za maj wyniósł 59,8 mld USD
  • Czerwcowe ceny importowe w USA podniosły się o 2,6% m/m
  • Lipcowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan wypadł lepiej od oczekiwań i wyniósł 56,6 pkt
  • Zysk General Electric za II kwartał tego roku spadł o 3,9%, w przeliczeniu na akcję nie zmienił się w porównaniu z tym samym okresem 2007 r.

Dziś na rynkach (14.07.08):
  • Czerwcowa inflacja PPI w Wielkiej Brytanii
  • Majowa produkcja przemysłowa w strefie euro
  • Czerwcowa podaż pieniądza w Polsce

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: