eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Który OFE wybrać?

Który OFE wybrać?

2008-07-02 11:22

Który OFE wybrać?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pod koniec stycznia i lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych losuje fundusze dla tych, którzy sami nie zdążyli sobie wybrać OFE. I na kilka tygodni przed tymi losowaniami w mediach aż roi się od reklam funduszy, w galeriach handlowych, a latem nawet na ulicach, swoje stanowiska rozstawiają agenci towarzystw emerytalnych. I to emerytalne szaleństwo już się zaczyna, bo tylko do 10 lipca, ci którzy zaczęli pracę a jeszcze nie zapisali się do OFE mogą dokonać świadomego wyboru. Z tej okazji warto się zastanowić czy faktycznie trzeba koniecznie samemu wybrać fundusz? A jeśli tak, to który?

Przeczytaj także: OFE: nie zdawaj się na losowanie

Jest kilka argumentów, które przemawiają za tym, żeby nie zdawać się na los. Po pierwsze trzeba pamiętać, że tu w grę wchodzą nasze własne pieniądze, o których sami powinniśmy decydować. To dobry nawyk, który dobrze sobie wyrobić już na początku zawodowego życia. Po drugie, im później zapiszemy się do OFE, tym później nasze pieniądze tam trafią i zaczną pracować na przyszłą emeryturę.

Nie można jednak demonizować samego procesu losowania. Wystarczy zauważyć, że najsilniej do samodzielnego wyboru OFE namawiają te fundusze, które nie biorą w nim udziału, czyli szczególnie te największe. Tym razem ZUS wysłał przypomnienia o obowiązku zapisania się do funduszu do 192 tys. osób, jest więc o kogo walczyć. Jeśli jednak ktoś nie wybierze sam funduszu, to nic złego mu się nie stanie. Do losowania stają 4 OFE z najlepszymi wynikami (tym razem są to: Polsat, AIG, Pekao i Generali), ale z pominięciem największych podmiotów. Nie ma więc ryzyka, że trafi się do któregoś z najgorszych funduszy.

Co więcej, trzeba pamiętać, że po dwóch latach członkostwa OFE można bezpłatnie zmienić. Jeśli chcemy zrezygnować wcześniej, to zapłacimy za to 160 zł w pierwszym roku i 80 zł w drugim. Jednak dwa lata w perspektywie kilkudziesięciu lat oszczędzania na emeryturę nie mają aż tak dużego znaczenia, więc jeśli okaże się po jakimś czasie, że nie jesteśmy zadowoleni z wylosowanego OFE, to możemy po upływie tych 2 lat po prostu zmienić fundusz. Argument dotyczący składek leżących na nieoprocentowanym koncie również ma niewielkie znaczenie, bo zakładając, że jest to pierwsza praca i pierwsze niewielkie kwoty, to kilkumiesięczne opóźnienie nie będzie miało praktycznie żadnego znaczenia na wysokość końcowej emerytury.

Najważniejszy wydaje się więc argument świadomego wyboru i decydowania o własnych pieniądzach, to głównie dlatego warto samemu zapisać się do funduszu. I jeśli chcemy wybrać odpowiedni, zwracajmy uwagę przede wszystkim na wyniki jakie udało mu się wypracować. Oczywiście te dotychczasowe nie dają gwarancji, że nadal fundusz będzie sobie radził tak samo dobrze albo tak samo źle, ale lepszej podstawy do podejmowania decyzji i tak nie znajdziemy. Na wyniki trzeba patrzeć z różnej perspektywy. Przede wszystkim istotne będzie to, ile fundusz zarobił od początku swojego istnienia. Oszczędności emerytalne odkłada się przecież przez kilkadziesiąt lat, więc interesować nas powinny długoterminowe wyniki. Warto jednak spojrzeć również na to co się dzieje w krótkim okresie, na przykład jak fundusz znosi ostatnie spadki na giełdzie.

Poniższa tabela pokazuje wyniki OFE za okres ostatnich 12 miesięcy oraz od początku reformy emerytalnej, czyli od 1999 roku.

 

1 2

następna

oprac. : Mateusz Ostrowski / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: