eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polski sektor bankowy w dobrej kondycji

Polski sektor bankowy w dobrej kondycji

2008-05-28 09:25

Rada Ministrów przyjęła sprawozdanie z działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w 2007 r. W sprawozdaniu podkreślono dobrą kondycję finansową sektora bankowego, która sprawiła, że ze strony banków objętych systemem gwarantowania nie odnotowano zapotrzebowania na środki pomocowe.
Jednym z głównych zadań BFG jest ochrona środków pieniężnych zgromadzonych w bankach. W przypadku upadłości banku Fundusz wypłaca deponentowi maksymalnie 22.500 euro, bo na tyle pozwalają przepisy. Ponieważ w 2007 r. nie upadł ani jeden bank, Fundusz nie wypłacił żadnych pieniędzy. Ostatnia upadłość dotyczyła niewielkiego banku spółdzielczego i ogłoszono ją w 2001 r.

W 2007 r. zarząd BFG podjął uchwały o udzieleniu 7 pożyczek z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych na kwotę 24.294 tys. zł. Pieniądze te przyczyniły się do złagodzenia skutków przeprowadzonych procesów łączeniowych i związanych z nimi inwestycji. Z tego rozwiązania skorzystało dotąd 147 banków.

Fundusz odnotował zysk netto w wysokości 191.850,4 tys. zł. Na jego przychody w wysokości 209.978,2 tys. zł złożyły się głównie środki z dłużnych papierów wartościowych i odsetek od pożyczek.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: