eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ryzyko kursowe w firmie: rachunkowość zabezpieczeń

Ryzyko kursowe w firmie: rachunkowość zabezpieczeń

2007-04-12 09:35

Przeczytaj także: Ryzyko kursowe w firmie: jak nim zarządzać?


Wyżej wymienione zadania powinny zostać zrealizowane i wsparte przez wyspecjalizowanych doradców oraz specjalistyczne programy informatyczne. Decyzja o rozpoczęciu wprowadzania rachunkowości zabezpieczeń wpłynie pozytywnie na ocenę osób zarządzających daną firmą. Ponadto przedsiębiorstwo jest bezpieczniejsze z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Wprowadzenie zasad tego rodzaju rachunkowości w przedsiębiorstwie to dobry sposób na marketing i poprawę swojej pozycji na rynku.

Podstawą dobrej funkcjonalności rachunkowości zabezpieczeń w firmie jest jej skierowanie do poszczególnych grup odbiorców: księgowości, analityków finansowych oraz zarządu spółki. Księgowość odpowiedzialna jest za identyfikację zdarzeń gospodarczych wystawionych na ryzyko oraz ewidencję instrumentów zabezpieczanych i zabezpieczających. W związku z tym system księgowy powinien tworzyć specjalne raporty, tworząc w ten sposób dokumentację księgową. Dostęp do tych raportów powinien być ściśle sprecyzowany z uwagi na jego poufność.

Analitycy finansowi odpowiadają w przedsiębiorstwie za realizację polityki zabezpieczeń, czyli: dobór instrumentów zabezpieczających, nadzór nad bieżącym zabezpieczeniem, analizę sytuacji rynkowych. Do nich należy także zadanie wspierania księgowości w identyfikacji zdarzeń gospodarczych wystawiających firmę na ryzyko, w tym również instrumentów wbudowanych. System powinien udostępniać im informację o instrumentach zabezpieczanych i zabezpieczających, historycznych oraz bieżących danych rynkowych, wykorzystywanych w przeszłości parametrach wyceny. Analitycy powinni także aktywnie zwiększać zakres instrumentów pochodnych oraz budować nowe strategie zabezpieczające.

W przypadku osób zarządzających firmą system powinien generować raporty obrazujące stopień zabezpieczenia spółki na zmienność sytuacji rynkowej i jej wpływu na poziom zabezpieczenia przedsiębiorstwa oraz na wynik finansowy. W systemie powinny znajdować się narzędzia wyceny powszechnie praktykowanych instrumentów finansowych stosowanych na rynku walutowym, stóp procentowych, papierów wartościowych (akcji, obligacji) wraz z wyceną stosowanych instrumentów zabezpieczających.
Jeżeli spółka jest częstym uczestnikiem rynku finansowego powinna mieć bezpośredni dostęp do powszechnie stosowanych systemów informacji (REUTERS, BLOOMBERG) oraz systemów pozwalających zawierać transakcje bezpośrednio z innymi uczestnikami rynku.

Wszystkie wymienione cechy prowadzonego systemu rachunkowości zabezpieczeń niewątpliwie zapewnią przedsiębiorstwu kompleksowe rozwiązanie ograniczające ryzyko działalności gospodarczej. Rachunkowość zabezpieczeń może znaleźć zastosowanie w każdej firmie, bez względu na specyfikę jej działalności. Wdrożenie procedur rachunkowości zabezpieczeń popartych nowoczesnymi systemami informatycznymi jest inwestycją w zabezpieczenie działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Opłacalność tej inwestycji nie jest widoczna od razu. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że wprowadzenie systemu rachunkowości zabezpieczeń doceniają głównie inwestorzy, oczywiście obok firm ratingowych i audytorów.

Więcej na temat rachunkowości zabezpieczeń podczas konferencji „Jak skutecznie zarządzać ryzykiem kursowym w przedsiębiorstwie”

Dom Maklerski TMS Brokers S.A., Krajowa Izba Gospodarcza, Gazeta Prawna i eGospodarka.pl zapraszają 23 kwietnia 2007 r. godz. 10.00 – 16.00, Warszawa, Hotel Jan III Sobieski. Wstęp wolny []

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: