eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Reklama produktów finansowych: obietnice bez pokrycia?

Reklama produktów finansowych: obietnice bez pokrycia?

2007-02-06 14:09

Reklama produktów finansowych: obietnice bez pokrycia?

© fot. mat. prasowe

Polowanie na klienta trwa! Reklama kusi, przekonuje, obiecuje. Jednak w przypadku produktów finansowych obietnice składane są często bez pokrycia, a prawda pisana jest bardzo małym drukiem. Dlatego doradcy AZ Finanse ostrzegają - nie wybierajmy produktów finansowych pod wpływem reklamy.

Przeczytaj także: Jak wybrać kredyt mieszkaniowy?

Który bank jest najlepszy, który kredyt najkorzystniejszy, która karta najbardziej użyteczna? Reklama odpowie na te pytania, ale każdy ekspert powie, że nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb i sytuacji klienta.

„Na polskim rynku w każdej kategorii produktów finansowych klient może wybierać z setek ofert. W rzeczywistości każda z nich może być najlepszą i najbardziej optymalną dla konkretnego klienta. Ale żeby się o tym przekonać, trzeba dokładnie poznać potrzeby, możliwości oraz oczekiwania klienta i zestawić je z ofertą wielu instytucji. W efekcie otrzymamy optymalne rozwiązanie. Najlepiej wiedzą o tym doradcy finansowi, którzy zajmują się tym na co dzień. Tu nie ma drogi na skróty” – mówi Mariusz Kacała, prezes zarządu AZ Finanse.

Obietnice super zysków

Fundusze inwestycyjne to jeden z najpopularniejszych sposobów na inwestowanie pieniędzy. Polacy coraz chętniej oddają swoje pieniądze w zarządzanie ekspertom, licząc na większe zyski niż w przypadku np. lokat bankowych. I słusznie, ale zawsze trzeba pamiętać, że inwestowanie wiąże się też z ryzykiem. Niechętnie mówią o tym przedstawiciele firm chwalących się w reklamach, że zarobiły prawie 200 proc. dla swoich klientów. Czy to nieprawda? Prawda, ale to wcale nie znaczy, że te wyniki zostaną powtórzone w przyszłości. Fundusze inwestycyjne nie mogą niczego obiecać. Wyniki podawane w reklamach dotyczą zazwyczaj wyrywkowego okresu, w którym firma osiągnęła imponujące zyski. W rzeczywistości inne fundusze należące do tej samej firmy mogły w tym czasie być na minusie.

„Wybór odpowiedniego funduszu inwestycyjnego to jedna z trudniejszych decyzji, wymagająca bardzo wnikliwej analizy. Najpierw trzeba określić jaki typ funduszy spełni oczekiwania klienta, a dopiero potem szukać konkretnego produktu. Nie wolno się sugerować tylko historycznymi wynikami. Ważne jest doświadczenie firmy i jej pracowników, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wybór funduszu to kwestia zaufania, ale opiera się na wiedzy i analizie, a nie na reklamowych obietnicach” – tłumaczy Mariusz Kacała.

 

1 2

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: