eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie: produkty strukturyzowane

Oszczędzanie: produkty strukturyzowane

2007-01-10 09:55

Przeczytaj także: Obligacje strukturyzowane - nowość GPW


Fundusze strukturyzowane. Pewna grupa funduszy inwestycyjnych może być zaliczona do produktów strukturyzowanych. Na polskim rynku powstały już fundusze gwarantujące zwrot zainwestowanego kapitału. Zarządzają nimi: KBC TFI, BPH TFI, Pioneer Pekao TFI, CU TFI. Wiele funduszy strukturyzowanych na świecie nie gwarantuje zwrotu zainwestowanego kapitału. Niektóre w swej konstrukcji są podobne do jednostek indeksowych a odróżnia je od nich brak prostego odniesienia do zmian aktywa bazowego, np. indeksu. Tytuły uczestnictwa funduszy mogą być przedmiotem obrotu giełdowego (Exchange Traded Funds, „ETFs”). Przykładem może być notowany na Euronext strukturyzowany fundusz oparty na Nasdaq 100 wyemitowany przez Societe Generale i notowany na Euronext Paris.

Polisy strukturyzowane są emitowane przez ubezpieczycieli w oparciu o Ustawę o Działalności Ubezpieczeniowej. Zyski dla klientów wynikają z inwestycji prowadzonych na różnych rynkach. Ubezpieczyciel gwarantuje, że klient nie straci zainwestowanych pieniędzy w sytuacji, gdy inwestycje przyniosą straty.

Inne produkty strukturyzowane to na przykład certyfikaty, warranty bądź jednostki indeksowe, których przychody są uzależnione bezpośrednio od wartości koszyka aktywów (np. towarów bądź indeksów giełd finansowych). Mogą one dawać gwarancję zwrotu całości lub części zainwestowanego kapitału lub w ogóle nie zwierać takiej gwarancji. Przy braku takiej gwarancji zmiany wartości certyfikatu odzwierciedlają zmiany wartości instrumentów bazowych (trakers). W ujęciu teoretycznym takie certyfikaty stanowią opcje o zerowej cenie wykonania. Przykładami takich produktów są notowane na wielu giełdach światowych certyfikaty oparte na indeksach giełd papierów wartościowych. Są to często produkty typu quanto, tzn. takie, gdzie inwestor nie ponosi ryzyka walutowego. Na przykład notowany na London Stock Exchange certyfikat oparty na indeksie giełdy japońskiej Nikkei 225. W Polsce wiele tego rodzaju produktów oferuje Raiffeisen Centrobank. Niektóre z nich są oparte notowaniach akcji polskich spółek.

Europa i Polska

Największym europejskim rynkiem produktów strukturyzowanych są Niemcy – wartość 261 mld euro. Na Deutche Börse jest notowana największa w Europie ilość tego rodzaju instrumentów – blisko 116 tys. a wartość obrotów w 2006 r. kształtowała się na poziomie 170 mld euro. Zapewne wielkie zainteresowanie naszych zachodnich sąsiadów właśnie tymi instrumentami wynika z ich narodowych cech jak: ostrożność, oszczędność i planowanie przyszłości od dziecka. A produkty strukturyzowane są doskonałym środkiem dla spełnienia takich preferencji.

Oferta produktów strukturyzowanych na polskim rynku zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Prym w ich emisjach wiodą banki z kapitałem zagranicznym posiadające bogate doświadczenie w tworzeniu skomplikowanych struktur finansowych oraz międzynarodową sieć oddziałów. Do wiodących banków na polskim rynku w tym zakresie należą: BRE Bank, Deutche Bank, Citibank Handlowy, Bank BPH, Millennium, Raiffeisen, BNP Paribas, BGŻ.

Jednak daleko nam do rozwiniętych rynków światowych. W 2006 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęto notowania pierwszego produktu strukturyzowanego „Magiczna Trójka” w formie obligacji strukturyzowanej wyemitowanego przez Deutsche Bank London.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: