eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Na nowe mieszkania Polacy wydali 5,5 mld złotych w gotówce

Na nowe mieszkania Polacy wydali 5,5 mld złotych w gotówce

2020-04-02 11:46

Na nowe mieszkania Polacy wydali 5,5 mld złotych w gotówce

Na nowe mieszkania Polacy wydali 5,5 mld złotych w gotówce © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ciągu zaledwie 3 miesięcy w największych miastach deweloperzy sprzedali za gotówkę około 12 tys. nowych mieszkań wartych bez mała 5,5 mld złotych - wynika z najnowszych danych NBP. Jest to najwyższy odczyt w historii. Bank centralny pokazał swoje szacunki na temat gotówkowych zakupów mieszkań w ostatnim kwartale 2019 roku. Są to więc dane niezaburzone jeszcze wpływem epidemii.
Wynika z nich, że tylko w 7 miastach Polski, tylko w ostatnim kwartale 2019 roku i tylko w biurach sprzedaży deweloperów Polacy wydali na zakup lokali prawie 5,5 mld złotych gotówki. Odpowiada to prawie 12 tys. nowych mieszkań kupionych za gotówkę. I choć można było się spodziewać dobrych danych za czwarty kwartał, to skala wzrostu zakupów przekroczyła najśmielsze przewidywania.

75% obrotu to gotówka


Podobnie było pod względem udziału zakupów gotówkowych w całej sprzedaży nowych mieszkań. Jeśli pominiemy pieniądze stanowiące wkład własny przy zakupie mieszkania na kredyt, to okaże się, że pod koniec 2019 roku gotówka odpowiadała za ponad dwie trzecie (67%) kwoty wydanej przez Polaków na nowe mieszkania w 7 miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk i Gdynia). Jest to też najwyższy wynik w historii badania. Jeśli ponadto uwzględnimy pieniądze, które angażowane były jako wkład własny przy zakupie nowych mieszkań na kredyt, to okaże się, że gotówka odpowiadała za około 75% środków, które trafiły do biur sprzedaży deweloperów w największych miastach.

Dane te to kolejne potwierdzenie faktu, że w ostatnim czasie banki tonowały popyt na kredyty poprzez stawianie wyższych wymagań czy podnoszenie kosztu kredytów. I tak, choć dane BIK pokazywały w omawianym czasie duży wzrost liczby składanych wniosków kredytowych, to w mniejszym stopniu ten wzrost popytu przekładał się na faktyczne udzielanie nowych długów. Znowu więc możemy mówić o tym, że dotychczasowa hossa mieszkaniowa wynikała przede wszystkim ze wzrostu zamożności Polaków, a nie ekspansji kredytowej – jak ponad dekadę temu. W efekcie rynek powinien okazać się stabilniejszy i bardziej odporny na szoki.

fot. mat. prasowe

Finansowanie zakupów mieszkań deweloperskich w 7 miastach Polski

W ostatnim kwartale minionego roku Polacy zakupili za gotówkę blisko 12 000 mieszkań deweloperskich.


Nieruchomości bezpieczną przystanią?


Niezmiennie dane na temat rosnącego popytu gotówkowego w ostatnim czasie zawdzięczaliśmy relatywnie wysokiej zyskowności zakupu mieszkania na wynajem. Była ona tym bardziej doceniana przez Polaków w związku ze spadającym oprocentowaniem lokat bankowych oraz coraz szybszym wzrostem cen (inflacją). W efekcie coraz więcej osób widziało w mieszkaniach sposób na zachowanie czy pomnażanie majątku.

Czas pokaże czy epidemia doprowadzi do zmiany tego trendu. Nie wykluczone, że Polacy w obliczu powszechnej niepewności będą szukali właśnie w nieruchomościach bezpiecznej przystani dla kapitału. Pozostałe powody, dla których inwestorów na tym rynku nie powinno zabraknąć, są niezmienne – spadające oprocentowanie lokat i wzmożona inflacja. Z badania przeprowadzonego przez HRE Investments wynika bowiem, że już dziś jesteśmy świadkami spadku przeciętnego oprocentowania lokat do poziomów najniższych w historii - poniżej psychologicznej bariery 1%. Co więcej, jeszcze w bieżącym roku możemy się spodziewać spadku średniego oprocentowania lokat dla osób fizycznych w okolice 0,5%. To o wiele za mało, aby utrzymać siłę nabywczą oszczędności lokowanych w bankach.

fot. mat. prasowe

Udział transakcji gotówkowych przy zakupie mieszkań deweloperskich

Pod koniec 2019 roku gotówka odpowiadała za ponad dwie trzecie (67%) kwoty wydanej przez Polaków na nowe mieszkania w 7 miastach.


Powinniśmy więc w dalszym ciągu mieć sytuację, w której osoby chcące sprzedać mieszkania nie powinny narzekać na brak zainteresowania swoimi ofertami. Czas dopiero pokaże jednak czy w najbliższych tygodniach będziemy mieli do czynienia jedynie z wyhamowaniem wzrostów cen mieszkań czy też ich niewielkimi spadkami. W obecnych warunkach trudno jednak spodziewać się poważnych przecen.

Bartosz Turek, główny analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Na nowe mieszkania Polacy wydali 5,5 mld złotych w gotówce

    AlicjaK13 / 2020-04-06 23:45:13

    Kogo stać na mieszkanie za gotówkę? Ja jak chciałam mieć mieszkanie w stolicy to bez kredytu się nie obeszło. Fakt postawiłam na duży metraż bo mam mieszkanie wraz z poddaszem na Wawrze od wwwconstruction. Ale cena wyszła mi jak małe mieszkanko w centrum. W sumie podoba mi się mieszkanie tutaj, kawałek od centrum jest, ale przynajmniej jest tu spokojniej odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: