eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty we frankach: portret frankowicza VI 2019

Kredyty we frankach: portret frankowicza VI 2019

2019-08-06 12:15

Kredyty we frankach: portret frankowicza VI 2019

Kredyty we frankach © Comugnero Silvana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Biuro Informacji Kredytowej cyklicznie i z uwagą przygląda się posiadaczom kredytów we frankach. Kim jest polski frankowicz? Jak radzi sobie ze spłatą zobowiązania? Oto najświeższa dawka informacji na ten temat. Zaprezentowane dane dowodzą m.in., że pod koniec czerwca br. zadłużenie z tytułu kredytów zaciągniętych w CHF wyniosło 102,8 mld zł, co oznacza, że na przestrzeni 12 miesięcy zdołało obniżyć się o 7,91 mld zł i to pomimo osłabienia złotego. Od czerwca 2018 roku do czerwca 2019 udało się nam spłacić 23,32 tys. kredytów frankowych, w efekcie czego mamy ich już tylko 458,83 tys.

Ważne liczby


  • Ilość rachunków kredytowych w CHF systematycznie się kurczy: u schyłku czerwca 2019 roku było ich o 23,32 tys. mniej niż rok wcześniej;
  • Zadłużenie na 30 czerwca 2019 roku było o 7,91 mld zł niższe od długu z końca czerwca 2018 r.;
  • Najwyższy w całej historii dług we frankach posiadaliśmy w 2011 roku, kiedy to frankowicze mieli do spłaty (w przeliczeniu na złotówki) 162,03 mld zł;
  • Bieżące zadłużenie sięga 102,8 mld zł;
  • Obecnie niemal co piąty czynny kredyt (18,6%) należy do frankowicza;
  • Ze zobowiązań frankowych pochodzi niemal co czwarta (23,3%) złotówka zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych (po przeliczeniu walut na złote po kursie z dnia 30.06.2019).

Liczba zobowiązań hipotecznych obsługiwanych we frankach szwajcarskich stale zmniejsza się, w 2016 r. kredytobiorcy spłacali 520,81 tys. kredytów, a obecnie o 11,9% mniej. W czerwcu 2019 r., w porównaniu do czerwca 2018 r. w ujęciu liczbowym, ubyło o kolejne 4,8% rachunków mieszkaniowych zaciągniętych w CHF.

Portfel kredytowy Polaków


Bazy BIK, zawierające informacje o 15,24 mln kredytobiorców w Polsce, odnotowują obecnie 5,2% udział osób spłacających kredyty mieszkaniowe we frankach. Kwota do spłaty wszystkich kredytów ogółu kredytobiorców w Polsce wynosi na koniec czerwca 2019 r. w przeliczeniu na złote 642,94 mld zł, z czego 131,08 mld zł (20,4%) to wartość do spłaty wszystkich rodzajów kredytów posiadanych przez kredytobiorców frankowych.

Liczba wszystkich kredytów posiadanych przez frankowiczów wynosi 1,66 mln szt., co stanowi 6,0% spośród 27,69 mln szt. kredytów obsługiwanych przez wszystkich Polaków łącznie.

Przydatne linki:
- Kurs CHF
- Kurs EUR


Kredytobiorcy frankowi i ich kredyty


Łączna kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych udzielonych/nominowanych we franku szwajcarskim na koniec czerwca 2019 r., to 102,8 mld zł a całkowite aktualne zadłużenie kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 131,08 mld zł. Na tę wartość składają się oprócz frankowych i zaciągniętych w innych walutach (głównie w zł) kredytów mieszkaniowych na kwotę 120,96 mld zł, kredyty konsumpcyjne o wartości 7,48 mld zł, następnie karty kredytowe na kwotę do spłaty wynoszącą 1,49 mld zł, a także posiadane limity kredytowe w wysokości do spłaty 1,09 mld zł.

- Spadek wartości zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych frankowych w okresie ostatnich 12 miesięcy w kwocie ok. 7,91 mld zł, przy tylko niewielkim umocnieniu się kursu franka w tym okresie w stosunku do złotówki o ok. 5 gr., wynika przede wszystkim z terminowych spłat, dokonywanych przez kredytobiorców. Sprzyja temu niewątpliwie dobra sytuacja polskiej gospodarki, która przekłada się na spadek bezrobocia i wzrost dochodów gospodarstw domowych. Należy również wspomnieć o wzroście cen nieruchomości na rynku wtórnym w aglomeracjach, a tam właśnie głównie mieszkają frankowicze, co pozytywnie wpływa na wartość wskaźnika LtV (jego spadek) - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura informacji Kredytowej. – Mieszkaniowe kredyty frankowe, podobnie jak kredyty złotowe, charakteryzują się bardzo dobrą spłacalnością, na co oprócz aspektu dochodowego (wzrostu dochodów gospodarstw domowych) wpływ mają nadal ujemne stopy procentowe w Szwajcarii (LIBOR CHF), oraz aspekt kulturowy – w piramidzie spłacalności kredyty mieszkaniowe są na pierwszym miejscu, a w przypadku trudności ze spłatą zobowiązań kredyty mieszkaniowe przestają być terminowo obsługiwane na samym końcu - uzupełnia prof. Waldemar Rogowski.

fot. mat. prasowe

Frankowicze - podsumowanie

Obecnie w spłacie pozostaje 458,83 tys. kredytów frankowych.


Jakość kredytów frankowych


Niski poziom szkodowości to cecha walutowych kredytów hipotecznych, a jakość zobowiązań zaciągniętych we frankach szwajcarskich okazuje się być lepsza od złotowych.

- Obecnie, na koniec czerwca 2019 r., tylko 1,22% czynnych mieszkaniowych kredytów frankowych pozostaje w portfelach bankowych jako opóźnione powyżej 90 dni. W przypadku kredytów mieszkaniowych złotowych, odsetek ten jest wyższy i wynosi 1,44%. Analizując kredyty złotowe i frankowe udzielone do 2011 r. na dzień 30 czerwca 2019 r., 2,58% kredytów udzielonych we frankach okazało się straconymi, czyli zostało przekazane do windykacji, sprzedane bądź przewalutowane na złotówki albo pozostaje w portfelach jako opóźnione powyżej 90 dni. W przypadku kredytów mieszkaniowych udzielonych w złotych do 2011 r. odsetek ten jest wyższy i wynosi 3,21% - podsumowuje główny analityk BIK.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: