eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Raport BIK: czy warto dbać o historię kredytową?

Raport BIK: czy warto dbać o historię kredytową?

2019-04-24 00:44

Raport BIK: czy warto dbać o historię kredytową?

Czy warto dbać o historię kredytową? © bnorbert3 - Fotolia.com

Dobra historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej jest niezbędnym elementem uzyskania kredytu hipotecznego. Dla banków jest ona bowiem gwarancją rzetelności, wiarygodności i terminowej spłaty kredytu.

Przeczytaj także: 3 sposoby na wiarygodność kredytową przedsiębiorcy

Biuro Informacji Kredytowej jest największym w Polsce zbiorem danych o historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorców.
Wbrew obiegowej opinii, BIK nie jest kolejnym rejestrem dłużników. Instytucja gromadzi dane nie tylko o nieterminowych płatnościach rat pożyczek i kredytów, ale również o zobowiązaniach spłacanych w terminie. A tych jest w BIK-u ponad 90% — wyjaśnia Marcin Kajzerek, ekspert finansowy z oddziału firmy Alex T. Great Finanse i Nieruchomości w Żorach.

BIK — ważne źródło informacji o kredytobiorcy


Biuro Informacji Gospodarczej stanowi dla banków jedno z najważniejszych źródeł informacji o kredytobiorcach.
Weryfikując historię kredytową w BIK-u, banki mogą ocenić, czy wnioskujący jest osobą wiarygodną i rzetelną. Jeśli nie posiada opóźnień w spłacie pożyczek i kredytów, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że spłata kolejnych zobowiązań także przebiegnie bez zarzutu — dodaje specjalista.

Przed wydaniem decyzji, banki zaglądają nie tylko do bazy BIK. Sprawdzają również, czy dane klienta figurują w Biurach Informacji Gospodarczej.
Biura Informacji Gospodarczej to typowe rejestry dłużników. Na czarną listę można trafić jednak nie tylko za nieterminową spłatę rat pożyczek i kredytów, ale również za opóźnienia w płatności rachunku za telefon, energię elektryczną czy ubezpieczenie samochodu — wyjaśnia Marcin Kajzerek.

fot. bnorbert3 - Fotolia.com

Czy warto dbać o historię kredytową?

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto zweryfikować swój scoring nawet kilka miesięcy przed planowanym zaciągnięciem kredytu.


Planujesz wzięcie kredytu? Sprawdź swój BIK


Już kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, warto sprawdzić, jak postrzegają nas banki.
Podczas pierwszego spotkania z klientem, pytam, czy regularnie spłaca swoje zobowiązania kredytowe i czy spłacał je regularnie również w przeszłości. Jeśli cokolwiek budzi moją wątpliwość, proszę o wygenerowanie raportu BIK. Taki dokument to pierwszy krok to weryfikacji, czy dana osoba jest w stanie uzyskać kredyt hipoteczny — tłumaczy ekspert Alex T. Great.

Raport na swój temat może wygenerować każda osoba fizyczna. Zawiera on szczegółowe informacje nie tylko na temat aktualnie posiadanych kredytów i historii ich spłaty, ale również na temat spłaconych już zobowiązań. Wszystkie dane zawarte w raporcie przedstawiane są również w formie punktowej oceny scoringowej.
Jeśli klient uzyskał co najmniej 75 punktów scoringowych, jest dla banku bardzo wiarygodny. Ocena na poziomie 67 — 74 punktów pozwala uzyskać kredyt w większości instytucji. Ze scogingiem w wysokości 50 — 66 punktów klient otrzyma finansowanie tylko w bankach, które elastycznie i indywidualnie podejdą do jego sytuacji. Jeśli BIK wystawił mniej niż 49 punktów — uzyskanie kredytu hipotecznego będzie praktycznie niewykonalne — wylicza Marcin Kajzerek.

Wystawiając ocenę punktową, BIK bierze pod uwagę przede wszystkim:
  • czy dana osoba regularnie spłaca swoje kredyty i karty kredytowe,
  • jak często usiłowała uzyskać kredyt w przeszłości,
  • jak wykorzystuje przyznane przez banki limity na kontach,
  • czy jest poręczycielem innych kredytów.

Swoją historię kredytową warto sprawdzić jeszcze zanim zweryfikuje ją bank. Dlaczego?


Jeśli okaże się, że historia kredytowa nie jest najlepsza, klient będzie miał szansę ją poprawić. Choć takich działań nie da się zrealizować z dnia na dzień, w dłuższej perspektywie można osiągnąć naprawdę sporo — wyjaśnia specjalista.

Jak odbudować scoring BIK?


Jednym ze sposobów na odbudowanie scoringu jest założenie konta bankowego i dokonywanie na nim regularnych obrotów. Innym jest korzystanie z niewielkich limitów debetowych, przypisanych do rachunku. Oprócz zastosowania standardowych sposobów na poprawę wizerunku w oczach kredytodawcy, klient może zwrócić się także do banku, który przekazał instytucji informacje o opóźnieniu w płatności.
Klient, który posiada opóźnienia w spłacie kredytu, może nawiązać indywidualną korespondencję z bankiem, który tego kredytu udzielił. W większości instytucji istnieje możliwość ustalenia indywidualnej procedury, która pozwoli odbudować scoring i poprawić wiarygodność kredytową. Cały proces jest jednak czasochłonny i trwa zazwyczaj od jednego miesiąca do nawet kilku miesięcy — dodaje Marcin Kajzerek.

Jeśli scoring jest wystarczająco dobry, aby otrzymać kredyt, warto dołożyć wszelkich starań, aby go utrzymać. Niezmienną ocenę punktową zapewni nie tylko terminowa spłata rat i limitów na kartach, ale również rezygnacja z nadmiernej aktywności w bankach.
Jednym z najczęściej popełnianych przez klientów błędów jest „bieganie po bankach” i składanie kolejnych wniosków kredytowych. Każdy taki wniosek jest odnotowany przez BIK. Zbyt duża liczba zapytań może skutkować pogorszeniem scoringu i zmniejszeniem wiarygodności w oczach banków — podkreśla ekspert.

Dobre zarobki, niewielkie szanse na kredyt


Weryfikacja historii kredytowej w BIK jest jednym z kluczowych elementów badania zdolności do spłaty. Niekorzystna może skutecznie zniweczyć marzenia o własnym M. Nawet mimo wysokich, stabilnych zarobków.
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto zweryfikować swój scoring nawet kilka miesięcy przed planowanym zaciągnięciem kredytu. Wsparcie doświadczonego eksperta kredytowego pozwoli nie tylko zidentyfikować problem, ale również rozpocząć działania, zaradcze. A te poprawią nasz obraz w oczach banków i zwiększą szansę na kredyt — podsumowuje Marcin Kajzerek.

Przeczytaj także: Jak wypada nasz scoring BIK? Jak wypada nasz scoring BIK?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: raport BIK, BIK, historia kredytowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: