eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Za zadłużenie Polaków odpowiadają największe aglomeracje

Za zadłużenie Polaków odpowiadają największe aglomeracje

2019-03-21 12:12

Za zadłużenie Polaków odpowiadają największe aglomeracje

Kredyt © anix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Biuro Informacji Kredytowej przyjrzało się rynkowi kredytowemu osób detalicznych. Okazało się, że za 53% tego rynku odpowiadają mieszkańcy 11 głównych aglomeracji i to pomimo faktu, że stanowią oni zaledwie 1/3 ludności naszego kraju. Średnie zadłużenie pojedynczego mieszkańca tych aglomeracji jest o połowę wyższe niż dług przypadający na osoby zamieszkujące na innych terenach Polski.
Najświeższa odsłona Raportu Kredyt Trendy za miniony rok wyraźnie dowodzi, że popyt na kredyty jest w znacznym stopniu uwarunkowany miejscem zamieszkania. Z analizy BIK wynika, że zadłużenie osób zamieszkujących główne aglomeracje naszego kraju stanowi aż 53% ogólnego, prywatnego zadłużenia Polaków. Na pierwszym miejscu - niezależnie od rodzaju produktu kredytowego - plasuje się aglomeracja warszawska (średnie zadłużenie 36,1 tys. zł), a na kolejnych - wrocławska (29,2 tys. zł), poznańska (27,4 tys. zł) i trójmiejska (27 tys. zł). Na drugim biegunie uplasowali się mieszkańcy Górnego Śląska (14,9 tys. zł) oraz opolanie (14,2 tys. zł). Średni dług przypadający na jednego mieszkańca największych jedenastu aglomeracji sięga 24,5 tys. zł. Dla porównania, osoby spoza tych terytoriów winne są już tylko 12,3 tys. zł.

Jeszcze wyraźniejsze różnice widoczne są w przypadku kredytów mieszkaniowych. W grudniu 2018 r. długi osób prywatnych - mieszkańców analizowanych jedenastu aglomeracji stanowiły 58% zadłużenia Polaków w kredytach mieszkaniowych.

Znacznie niższe niż w aglomeracjach jest pozostające w spłacie zadłużenie na mieszkańca poza aglomeracjami, które wynosi 18,5 tys. zł , a poza aglomeracjami jedynie 7,6 tys. zł. Patrząc z perspektywy „rankingu aglomeracji” pod względem kwoty kredytu na mieszkańca, prowadzi aglomeracja warszawska. Przeciętnie mieszkaniec Warszawy i okolic ma do spłaty 29,2 tys. zł. najmniej do spłaty „za mieszkanie” ma osoba z aglomeracji górnośląskiej (8,7 tys. zł.).
- Różnice zadłużenia Polaków zamieszkujących główne aglomeracje i poza nimi wynikają, m.in. ze zróżnicowania poziomu zamożności, a w przypadku kredytów mieszkaniowych – z wyższych cen nieruchomości – tłumaczy dr Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK. - Warto zwrócić uwagę także na strukturę wiekową kredytobiorców. Młodsi są mieszkańcy aglomeracji. Największy udział ludności w wieku 24 - 44 lata był w aglomeracjach wrocławskiej i poznańskiej (po 34%), najmniejszy w aglomeracji łódzkiej (30%), poza aglomeracjami udział tej grupy wynosił 30% - dodaje dr Topiński.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie na mieszkańcach w głównych aglomeracjach i poza nimi

Za 53% rynku kredytowego osób detalicznych w Polsce odpowiadają mieszkańcy 11 głównych aglomeracji miejskich.


* Aglomeracje stanowią miasta wraz z otaczającymi je gminami, powiązanymi z miastem funkcjonalnie i komunikacyjnie. BIK w oparciu o dane z GUS przyjmuje zasięg aglomeracji i dane demograficzne.

Dane o zadłużeniu pochodzą z bazy BIK według stanu na koniec 2018 r. Dotyczą one stanu zobowiązań osób prywatnych łącznie wobec sektora bankowego i pożyczkowego.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: