2019-03-21 10:22
Bank © ceebeestock - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polska zamknięta na otwartą bankowość
Konieczność udostępnienia podmiotom trzecim (Third Party Provider, TPP) dokumentacji i interfejsów (API) wynika wprost z dyrektywy PSD2 (Payment Services Directive 2), która formalnie obowiązuje w naszym kraju już od 13 stycznia 2018 roku. Przez trzy miesiące banki będą konsultowały z fintech’ami poprawność działania wypracowanych interfejsów i identyfikowały obszary, które wymagają dopracowania. Kolejne trzy miesiące, do września 2019 r., poświęcą na ewentualne poprawki.– Silne uwierzytelnienie będzie wymagało więcej czasu na logowanie lub dokonanie transakcji. Zatem w początkowej fazie wdrożeń SCA może pogorszyć doświadczenie użytkownika, poprzez odejście od „one-click payment”. Dlatego banki muszą zadbać o to, by klienci dobrze zrozumieli, że te nowe wymogi służą zabezpieczeniu ich pieniędzy i danych przed kradzieżą lub wyciekiem– zaznacza Adam J. Kępa, VP, Head of Growth w ITMAGINATION.
fot. ceebeestock - Fotolia.com
Bank
Jakie są kluczowe wyzwania dla banków po PSD2?
– Zmuszone dyrektywą banki zmieniają się na lepsze. Co więcej znakomita większość z nich realizuje nowe strategie, ponieważ otwarta bankowoćć daje szansę na poprawę jakości obsługi klientów banku. Jak pokazuje badanie Związku Banków Polskich i KPMG, opublikowane kilka dni temu, banki cieszą się ogromnym zaufaniem w stosunku do reszty konkurentów (41 proc. respondentów). Doświadczenia z wdrożenia otwartej bankowości w Wielkiej Brytanii wskazują, że banki powinny postrzegać najbliższy rok jako czas na szukanie nowych pomysłów i nowych partnerstw, szczególnie na rynku eCommerce. Da im to szansę na zaopiekowanie się klientem, który stanie się bardziej lojalny w momencie, gdy bank zacznie dostarczać usługi na wyższym poziomie. A odpowiednia jakość obsługi w kanałach cyfrowych ma duże znaczenie. Dla przykładu 52 proc. klientów w Wielkiej Brytanii zmieniło dostawców usług w ciągu ostatnich dwóch lat ze względu na ich niską jakość – mówi Adam J. Kępa. – Wykorzystując takie innowacje, jak analityka behawioralna, sztuczna inteligencja i big data banki są w stanie identyfikować preferencje każdego z klientów i oferować mu usługi zgodne z jego indywidualnymi potrzebami i stylem życia. W świecie otwartej bankowości będą mieć do tego coraz więcej danych. Skutecznie wykorzystane będą one stanowiły świetną podstawę do budowania bliskiej relacji z poszczególnymi klientami – dodaje.
- Konkurencja małych, innowacyjnych fintechów może okazać się niczym groźnym, kiedy do walki o finanse konsumentów staną hegemonii świata online. Ich doświadczenie w zakresie projektowania ultra ergonomicznych usług, poparte milionami testów A/B pod kątem poprawy UX i ogromny potencjał całej masy danych o użytkownikach, którymi już dziś dysponują, to prawdziwa „broń masowego rażenia”. Umiejętność mądrego wykorzystania big data i skutecznego prognozowania, tak aby klient czuł, że bank autentycznie opiekuje się nim w wielu różnych aspektach życia nie są już interesującą nowinką. Niedługo będzie to „być albo nie być” instytucji finansowych – mówi Adam J. Kępa.
oprac. : eGospodarka.pl
Polski sektor bankowy, czyli cyfryzacja na europejską skalę
Otwarta bankowość: 72% klientów jest gotowych na nowe usługi bankowe
Jak banki mogą skorzystać na open API?
Banki w Polsce: cyfryzacja albo śmierć?
Polskie banki awangardą cyfryzacji. Do poprawy user experience
Cyfryzacja w bankowości: mamy 4. miejsce na świecie
Polskie banki awangardą cyfryzacji
Banki z Europy Środkowej wyprzedziły zachód, ale już muszą go gonić
5 mln Polaków zmieni bank przez PSD2?
Jaki bank ma obecnie najkorzystniejszą ofertę kredytów hipotecznych? W jakich bankach macie kredyty i jakie jest Wasze zdanie o nich? Na co ...
Kariera zawodowa kobiet. Jakie oczekiwania mają Polki?
Badania internetu Gemius/PBI II 2021
W PIT za 2020 rok ulga abolicyjna w pełnej wysokości
Sprzedaż internetowa bez podatku od sprzedaży detalicznej
Cyberprzestępcy podszywają się pod Ministerstwo Finansów
Jak polskie firmy oceniają 12 miesięcy z pandemią?
Kiedy wybrać się na Kubę