eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ceny najmu rosną wolniej niż zakupu mieszkań na wynajem, a ROI?

Ceny najmu rosną wolniej niż zakupu mieszkań na wynajem, a ROI?

2018-12-03 11:19

Ceny najmu rosną wolniej niż zakupu mieszkań na wynajem, a ROI?

Gdzie opłaca się kupować mieszkania na wynajem? © Tinnakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ceny zakupu metra kwadratowego nieruchomości na rynku wtórnym wzrosły średnio o 12,49% w ciągu ostatniego roku. Równolegle urosły stawki najmu średnio o 8,57%, choć zdarzają się miasta, w których poszybowały aż o 30%, wynika z analizy blisko 50 tys. ofert sprzedaży i wynajmu lokali. Jednak średnia opłacalność inwestycji (ROI) odnotowała zaledwie delikatny spadek do poziomu 7,45%, choć w przypadku 30-40m2 lokali wzrosła do 8,49%. Nadal więc opłaca się kupować mieszkania na wynajem. Gdzie jest to obecnie najbardziej opłacalne?
Wraz z rosnącymi cenami nieruchomości może się wydawać, że inwestycje w mieszkania zaczynają być nieopłacalne. Jednak, jak pokazują analizy, są one nadal bardziej atrakcyjną alternatywą dla osób chcących pomnożyć swój kapitał w większym stopniu, niż to oferują najpopularniejsze instrumenty finansowe, np. lokaty bankowe czy obligacje skarbowe. Najbardziej atrakcyjne 12-miesięczne lokaty są aktualnie oprocentowane na poziomie 2,85% brutto. Jeżeli chodzi zaś o obligacje dwu- lub trzyletnie to poziom ich oprocentowania oscyluje wokół 2,1-2,2% brutto, w przypadku trzymiesięcznych jest to zaledwie 1,5%. A jak zmieniła się rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem na przestrzeni ostatniego roku?

Zarobek na metrze


Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez platformę Rentier.io, na podstawie analizy blisko 50 tys. ogłoszeń sprzedaży nieruchomości oraz ofert wynajmu, ceny jednego metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego, liczone dla 7 miast, tj. Gdańska, Katowic, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy zwiększyły się średnio o 12,49% w ciągu ostatniego roku. Jednak w tym samym czasie stawki najmu urosły średnio o 8,57%, choć zdarzały się także wzrosty na poziomie 13%, np. w Gdańsku. Przełożyło się to na obniżenie opłacalności rentowności inwestycji (ROI) w wynajem nieruchomości średnio o jedynie 0,27% do poziomu 7,45%. Choć w analizowanych miastach, w przypadku Łodzi, odnotowano także wzrost ROI o 0,91% do poziomu 8,38%.

fot. mat. prasowe

Zmiana ROI, stawek najmu oraz różnica w wartości sprzedaży w czasie dla metra kwadratowego

Ceny jednego metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego, liczone dla 7 miast, tj. Gdańska, Katowic, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy zwiększyły się średnio o 12,49% w ciągu ostatniego roku.


Małe bardziej opłacalne


Z podobną zmianą trendów, choć w zakresie wartości, mamy do czynienia w przypadku wzrostu cen i stawek najmu dla mieszkań o różnej powierzchni. Średni wzrost cen sprzedaży dla lokali o powierzchni 30-40 metrów kwadratowych, liczonych także dla 7 największych miast, zwiększyły się w ciągu ostatniego roku o 8,99%. Jednak w przypadku mniejszych mieszkań, średnie stawki najmu urosły bardziej niż ceny sprzedaży. W tym przypadku bardzo duża dynamika wzrostu cen zakupu lokali została zrównoważona jeszcze wyższym, o 1,72%, wzrostem stawek najmu do poziomu 10,71%. To przełożyło się na wzrost średniego ROI – opłacalności inwestycji o 0,11% do poziomu 8,49% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Największy wzrost opłacalności inwestycji o 2,16% odnotowano w Łodzi, gdzie nastąpił spadek cen sprzedaży nieruchomości najmniejszych lokali.

fot. mat. prasowe

Zmiana ROI, stawek najmu oraz różnica w cenach sprzedaży w czasie dla mieszkań o pow. 30-40 m2

W przypadku mniejszych mieszkań, średnie stawki najmu urosły bardziej niż ceny sprzedaży.


Duże lokale mniej opłacalne


W przypadku większych mieszkań o powierzchni 50-60m2, wzrost ceny sprzedaży na przestrzeni ostatniego roku był najniższy – wzrosły jedynie o 6,75%. W przypadku stawek najmu mamy do czynienia z analogiczną sytuacją co w przypadku mniejszych mieszkań, tj. zwiększyły się one bardziej niż ceny sprzedaży i były wyższe o 1,11% od wzrostu cen zakupu. W konsekwencji średnia opłacalności inwestycji nie spadła, lecz wzrosła o 0,08% i wyniosła 7,29%.

fot. mat. prasowe

Zmiana ROI, stawek najmu oraz różnica w cenach sprzedaży w czasie dla mieszkań o pow. 50-60 m2

W przypadku większych mieszkań o powierzchni 50-60m2, wzrost ceny sprzedaży na przestrzeni ostatniego roku był najniższy – wzrosły jedynie o 6,75%.


Jak liczono ROI, stawki najmu i wartość sprzedaży?
Dane analizowane przez platformę Rentier.io dotyczyły okresu XI 2018 i XI 2017, dla siedmiu polskich miast: Gdańska, Katowic, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy dla próby 19 607 mieszkań w przypadku wyników dotyczących ofert sprzedaży oraz 7594 dla ofert wynajmu dla jednego m2. W przypadku mieszkań 30-40 m2, liczba badanych ofert sprzedaży wyniosła 4638 oraz 2168 dla wynajmu, a dla mieszkań 50-60m2 liczba badanych ofert sprzedaży w polskiej sieci wyniosła 7060 i 3723 dla wynajmu. Opłacalność inwestycji (ROI) liczona było dla 12 miesięcy wynajmu i podana jest jako wartość brutto, tj. przed opodatkowaniem.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: