eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zainwestuj w przyszłość dziecka

Zainwestuj w przyszłość dziecka

2006-05-31 00:42

Zainwestuj w przyszłość dziecka

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bezpłatne studia to fikcja. Nawet jeśli sama edukacja nic nie kosztuje to i tak sporo pieniędzy pochłoną koszty utrzymania studenta. Co więcej, w czasach, gdy wyższe wykształcenie staje się bardzo powszechne, na rynku pracy większego znaczenia nabiera jego jakość. Warto więc zainwestować w studia na renomowanej, czasem zagranicznej uczelni, by ułatwić naszemu dziecku start w dorosłe życie.

Przeczytaj także: Jak zadbać o przyszłość dziecka?

Studia to nie mieszkanie i żaden bank nam ich nie sfinansuje. Sami musimy zebrać odpowiedni kapitał. Niestety w Polsce nie ma specjalnych preferencji podatkowych dla osób, które chcą zainwestować w wykształcenie następnych pokoleń. Dlatego do realizacji naszych finansowych celów musimy wykorzystać dostępne na rynku produkty. Przy czym nie zawsze warto sugerować się tym czy mają one "dziecko" lub "edukacja" w nazwie. Ważna jest strategia inwestycyjna oraz koszty.

Tymoteusz Tonkiel, doradca finansowy w firmie Expander twierdzi: "W przypadku długoterminowego oszczędzania należy kierować się kanonami inwestowania, które sprawdziły się w ostatnich kilkudziesięciu latach w krajach o dłuższej niż nasza historii rynków kapitałowych. Najważniejsze jest skierowanie znacznej części oszczędności na rynek akcji, który w długim okresie generuje najwyższe stopy zwrotu. Warto to zrobić z pomocą funduszy inwestycyjnych - najlepiej kilku jednocześnie. W miarę zbliżania się terminu wykorzystania środków należy skupić się na ochronie kapitału zwiększając udział w portfelu funduszy obligacji, a w ostatnim roku rynku pieniężnego. Ta stosunkowo prosta strategia to podstawa sukcesu. Oczywiście udział akcji w portfelu można zmieniać w trakcie oszczędzania zależnie od bieżącej sytuacji na giełdzie i w gospodarce. Warunkiem koniecznym jest dobór właściwego produktu finansowego, który umożliwi jej realizację w sposób efektywny kosztowo i podatkowo.

Jak oszczędzać na edukację dzieci?

WARTO


Giełda
ZALETY: brak kosztów zarządzania i opłat dystrybucyjnych tak jak w funduszach inwestycyjnych; możliwość samodzielnej konstrukcji portfela; potencjalnie bardzo wysoka rentowność długoterminowej inwestycji.

WADY: utrudniona dywersyfikacja pomiędzy wiele spółek w przypadku niskich, regularnych wpłat; prowizje maklerskie i koszt prowadzenia rachunku maklerskiego; konieczna specjalistyczna wiedza i czas

Fundusze z udziałem akcji
ZALETY: dywersyfikacja oszczędności (kilkadziesiąt spółek w portfelu); dostępność (w ramach planów systematycznego oszczędzania od 50 zł miesięcznie); bezpieczeństwo środków (fundusz nie może zbankrutować); profesjonalne zarządzanie portfelem

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: