eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto II 2018

TFI: wartość aktywów netto II 2018

2018-03-13 13:40

TFI: wartość aktywów netto II 2018

Pieniądze © Maciej - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

U schyłku ostatniego miesiąca 2017 roku wartość aktywów krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosła niemal 279 mld zł, czyli o 2,9 mld zł więcej niż w listopadzie. Dzięki dobremu rozpoczęciu na rynkach akcji, wzrosty przyniósł również styczeń. Luty okazał się gorszy - aktywa krajowych TFI spadły o -0,2%. To rezultat korekty, która na większości globalnych giełd przyniosła przeceny. Niektóre z nich już zdążyły odrobić straty, ale w ich gronie zabrakło warszawskiego parkietu - piszą Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami w swoim najnowszym raporcie.
Giełdowa korekta najbardziej dotknęła aktywa zgromadzone w ramach funduszy akcji. Pod koniec lutego ich wartość okazała się o -2,2 mld zł niższa (-6,5%) niż w styczniu. Spore spadki (prawie -1,8, mld zł, -7,6%) objęły również fundusze akcji polskich. Za taki obrót spraw odpowiadał zarówno ujemny wynik zarządzania jak i bilans sprzedaży. W ujęciu procentowym najpotężniejszy spadek stał się udziałem funduszy akcji europejskich rynków rozwiniętych, z których odpłynęło aż 10% aktywów (tj. nieco ponad -0,1 mld zł).

Na tle tych spadków pozytywnie wyróżniły się fundusze dłużne i pieniężne. Obie kategorie zanotowały wzrosty, odpowiednio o +0,5 mld zł (+1,1%) i +2,2 mld zł (+5,1%). Jest to niewątpliwie zasługa napływu netto od klientów, ale również rezultat dość dobrej sytuacji, która panuje obecnie na rynku polskiego długu. Rentowności obligacji skarbowych spadały (a więc ceny papierów rosły), co przełożyło się na niezłe wyniki funduszy z ekspozycją na krajowe papiery. Dzięki temu aktywa rosły w trzech głównych grupach produktów – korporacyjnych, papierów skarbowych oraz uniwersalnych. W przypadku funduszy pieniężnych największy wpływ miał wysoki bilans sprzedaży, który według szacunków Analiz Online wyniósł ponad +2 mld zł netto.

Zupełnie inaczej było na globalnym rynku długu. Dały o sobie znać obawy inwestorów o możliwe szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej przez amerykański Fed.

Niepewność na rynku pociągnęła za sobą wzrost rentowności 10-letnich skarbowych obligacji amerykańskich. W takich warunkach dynamika aktywów większości funduszy dłużnych zagranicznych była ujemna bądź bliska zera za wyjątkiem kilku produktów wybranych TFI.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosły na koniec lutego 283,2 mld zł.


Wartość środków zgromadzonych w funduszach mieszanych również spadła na przestrzeni ostatniego miesiąca (-2,5%, tj. ponad -0,8 mld zł). To przede wszystkim pokłosie wspomnianej sytuacji rynkowej. Na to nałożył się spadek aktywów w jednym z funduszy tworzonych na potrzeby dużej grupy kapitałowej.

To kolejny nie najlepszy pod względem dynamiki aktywów miesiąc dla funduszy absolutnej stopy zwrotu (-0,4%, tj. -0,06 mld zł). Tym razem, oprócz umorzeń certyfikatów wybranych funduszy zamkniętych, negatywny wpływ miały spadki w sektorze polskich małych i średnich spółek. Akcje tych spółek są często podstawą portfeli funduszy absolutnej stopy zwrotu.

W przypadku pozostałych, najmniejszych segmentów, w ujęciu kwotowym obserwowaliśmy niewielkie zmiany. Na uwagę zasługuje spadek aktywów o przeszło -50 mln zł w funduszach surowców, co obok odpływów netto jest efektem spadków cen metali szlachetnych i ropy naftowej.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Największa dynamika aktywów charakteryzowała fundusze pieniężne.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: