eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Gdzie emeryci mają największe problemy finansowe?

Gdzie emeryci mają największe problemy finansowe?

2018-01-26 10:08

Gdzie emeryci mają największe problemy finansowe?

Gdzie emeryci najczęściej mają problemy finansowe? © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Statystyki prowadzone przez Krajowy Rejestr Długów wskazują, że niechlubnymi liderami pod względem ilości zadłużonych emerytów są: Śląsk, Mazowsze oraz Dolny Śląsk. Jeżeli jednak przyjrzeć się, ilu zadłużonych przypada na 1000 mieszkańców danego województwa, to wówczas okaże się, że kłopoty z terminowym regulowaniem należności są domeną seniorów z północy kraju - dominuje tu kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz pomorskie.
Z danych KRD wynika, że największą rzeszą seniorów z długami może "poszczycić się" Śląsk (45,6 tysiąca), Mazowsze (36,5 tys.) oraz Dolny Śląsk (29,3 tys.). Łączne zadłużenie emerytów z tamtych stron sięga kolejno 775,2, 632,7 oraz 437,5 mln zł. Tym samym na wymienione regiony przypada aż 38 proc. zadłużonych emerytów oraz 41 proc. łącznego długu.
- To w głównej mierze konsekwencja dużej liczby ludności mieszkającej w wymienionych województwach. Ale jeśli zrelatywizować te dane przeliczając liczbę zadłużonych seniorów na ich 1000 w danym województwie, to otrzymamy zdecydowanie pełniejszy obraz zjawiska i przede wszystkim odpowiedź na pytanie, gdzie mieszka największy odsetek emerytów, którzy mają problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań - tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Analiza dowodzi, że wskaźnik ten najwyższy poziom osiąga w województwie kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz pomorskim. Tam, na 1 tys. emerytów, przypada odpowiednio 75, 72 i 69 dłużników. Na przeciwległym biegunie, nie tylko geograficznie, plasują się emeryci z południa i wschodu. Chodzi tu o Podkarpacie (27), Małopolskę i Podlasie (36).

fot. mat. prasowe

Liczba zadłużonych emerytów na 1 tys. emerytów zamieszkujących woj.

Wskaźnik zadłużenia jest najwyższy w Polsce północnej: województwie kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz pomorskim.


Ponad 60 procent wszystkich emerytów-dłużników stanowią kobiety, których łączne zadłużenie nieznacznie przekracza 2,7 miliarda złotych. Przeciętnie panie mają do oddania 15,3 tysiąca złotych, podczas gdy średnie zadłużenie przedstawiciela płci męskiej sięga niemal 16,1 tysiąca złotych.
- W przypadku całej bazy danych KRD BIG przeważają mężczyźni. W przypadku emerytów sytuacja jest odwrotna. Kobiety szybciej przechodzą na emeryturę. Ponadto, statystycznie żyją dłużej od mężczyzn. Emerytek jest więc więcej od emerytów. Ponadto, często po śmierci męża nie są one w stanie spłacać wspólnie zaciągniętych zobowiązań. W efekcie wpadają w kłopoty finansowe, a niska emerytura nie ułatwia ich rozwiązania - wyjaśnia Adam Łącki.

Liczba zadłużonych emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej przekracza obecnie 291 tysięcy, a ich zadłużenie to ponad 4,5 miliarda złotych. Średnio jedna osoba w wieku emerytalnym ma do oddania 2,4 zobowiązania o łącznej wartości 15 609 złotych.

Wśród długów emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej pod względem wartości największy udział mają zobowiązania wobec instytucji finansowych (banków komercyjnych, spółdzielczych i firm pożyczkowych) oraz wierzycieli wtórnych (fundusze sekurytyzacyjne oraz firmy windykacyjne). Emeryci nie płacą również rachunków za mieszkanie, za wodę, prąd, czy gaz oraz za telewizję, Internet, oraz telefon.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: